Partnerzy strategiczni
Orlen
Kadrowe roszady w atomie. Odświeżony zarząd PEJ i nowy prezes NCBJ

W ciągu kilku dni ogłoszono ważne zmiany kadrowe w podmiotach związanych z polskim atomem. Wymieniony został zarząd Polskich Elektrowni Jądrowych, który ma za zadanie poprowadzić negocjacje z Komisją Europejską w sprawie pomocy publicznej dla polskiego projektu. Duże wyzwania stoją przed nowym szefem NCBJ, który zmierzy się ze sprawą reaktora MARIA

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) poinformowały 27 czerwca, że Marek Woszczyk dołączył do zarządu spółki na stanowisko prezesa, a Bogumiła Ożarska-Karbowiak na stanowisko wiceprezeski. Dwóch innych członków zarządu pozostało w jego składzie: to dotychczasowi wiceprezesi, Piotr Piela i Tomasz Szubiela.

Zadanie nr 1. dla PEJ: dialog z Brukselą

Przed Markiem Woszczykiem stoi jedno z najtrudniejszych zadań związanych z realizacją projektu budowy elektrowni jądrowej w kraju. Polska jest w dialogu z Komisją Europejską w sprawie modelu wsparcia dla elektrowni. Im szybciej Polska zakończy te rozmowy, tym szybciej PEJ, spółka odpowiedzialna za projekt, będzie mogła przystąpić do kolejnych etapów prac przy mającej powstać w gminie Choczewo elektrowni jądrowej.

Przeczytaj też: Podpis prezydenta przesądził Jest zgoda na 60 mld zł na atom

Doświadczenie Woszczyka ma pomóc w kontaktach z Brukselą. To menadżer związany z branżą energetyczną od ponad 25 lat, w przeszłości był m.in. prezesem Urzędu Regulacji Energetyki (lata 2011–2013), prezesem Polskiej Grupy Energetycznej (2013–2016), a także wiceprzewodniczącym Rady Europejskich Regulatorów Energetyki (CEER).

Nowy prezes NCBJ

Do kadrowych zmian doszło także w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Ministerstwo Przemysłu ogłosiło, że od 1 września 2025 roku instytucją pokieruje prof. Jakub Kupecki. To wieloletni pracownik Instytutu Energetyki – Państwowego Instytutu Badawczego, a w latach 2022-2025 jego dyrektor.

– Moją misją będzie z jednej strony zapewnienie integralności Centrum, które jest nie tylko największym instytutem badawczym, ale też strategiczną jednostką dla wielu branż. Z drugiej strony będziemy poszukiwać nowych kierunków zaangażowania NCBJ w działania mocno zorientowane na rozwiązywanie problemów gospodarki – zadeklarował Kupecki, cytowany w komunikacie Ministerstwa Przemysłu.

Przed nowym prezesem NCBJ nie lada wyzwanie: centrum ma od miesięcy kiepską prasę, a wszystko za sprawą wstrzymania pracy jedynego w Polsce reaktora jądrowego – MARIA. Reaktor zlokalizowany w Świerku nie działa od 1 kwietnia 2025 roku i termin jego ponownego uruchomienia jest stale przesuwany. Jednostka nie służy wyłącznie celom badawczym, służy do produkcji radiofarmaceutyków stosowanych np. w terapii nowotworów.

Roszady w czasie prac nad PPEJ

Tak się składa, że zmiany kadrowe nie są jedynymi ważnymi informacjami dla projektów jądrowych w Polsce. 25 czerwca Ministerstwo Przemysłu przekazało do konsultacji publicznych zaktualizowany projekt Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ).

Przeczytaj też: W Kanadzie ruszyła budowa elektrowni z reaktorami BWRX-300

Na ten dokument długo czekano, jego utworzenie opóźniły zmiany w samym Ministerstwie Przemysłu, ponieważ zmienił się pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. To stanowisko od listopada 2024 roku zajmuje Wojciech Wrochna, będący jednocześnie wiceministrem w resorcie przemysłu.

Fot. Ministerstwo Przemysłu

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies