Polski atom ma szansę na potężny zastrzyk finansowy. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zapewniającą wsparcie dla spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ)
Prezydent Andrzej Duda podpisał 25 marca ustawę gwarantującą 60,2 miliarda złotych wsparcia dla spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), odpowiedzialnej za budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.
Przeczytaj też: Wspólny projekt Orlenu i Synthosu ponownie wymaga negocjacji
Zgodnie z zapisami ustawy, wsparcie zostanie przekazane poprzez podwyższenie kapitału zakładowego PEJ. Na jego pokrycie Skarb Państwa wniesie wkłady pieniężny oraz skarbowe papiery wartościowe. Proces ten będzie realizowany w latach 2025-2030, jednak jego uruchomienie wymaga uprzedniej zgody Komisji Europejskiej na udzielenie pomocy publicznej. O staraniach polski w tej sprawie więcej przeczytasz w tekście Są wyliczenia potencjalnej ceny prądu z atomu w Polsce.
Obecny kapitał zakładowy PEJ wynosi niespełna 3 mld zł, co podkreśla skalę planowanego wsparcia. Łączny koszt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce szacowany jest na około 192 miliardy złotych, z czego 30 proc. stanowić będzie wkład własny państwa, a pozostałe 70 proc. ma pochodzić z finansowania dłużnego.
Planowana elektrownia jądrowa ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu, w gminie Choczewo. Projekt zakłada budowę trzech reaktorów AP1000 o mocy 1250 MWe każdy. Według aktualnego harmonogramu, pierwszy blok ma zostać uruchomiony w 2036 roku, a kolejne dwa w latach 2037 i 2038, co stanowi przesunięcie o blisko trzy lata względem wcześniejszych założeń. O zmianach w harmonogramie projektu pisaliśmy niedawno tutaj.
Przeczytaj też: KHNP i Westinghouse porozumiały się ws. technologii
Podpisanie ustawy przez prezydenta jest krokiem, którego w branży się spodziewano. Budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu to projekt cieszący się ponadpartyjnym poparciem. Ma wspierać dekarbonizację gospodarki i zwiększać udział bezemisyjnych źródeł energii w krajowym miksie. Wprowadzone zmiany legislacyjne mają też przyspieszyć i uprościć proces inwestycyjny, m.in. poprzez uzyskiwania pozwoleń na budowę dla poszczególnych części elektrowni.
Fot. Przemysław Keler / KPRP