Fusy z kawiarni do lokalnych berlińskich warsztatów produkujących naczynia dostarczają kurierzy na rowerach
Jakiś czas temu pisałem o raporcie fundacji Stiftung Warentest, w którym wykazano, że Używanie kubków z bambusa, to nie jest dobry pomysł. Mogą zatruwać gorące napoje i nie nadają się do recyklingu. Są też jednak dobre przykłady zastępowania plastikowych opakowań naczyniami wykonanymi z materiałów przyjaznych dla środowiska i jednocześnie bezpiecznych dla użytkownika. Ostatnio natrafiłem na produkty berlińskiego startupu Kaffeform.
Firma powstała w 2015 r. i wprowadza w życie zasady gospodarki w obiegu zamkniętym. Codziennie kawiarnie na całym świecie sprzedają coraz więcej kawy. Powstaje więc coraz więcej fusów, które w większości trafiają do kosza. Kaffeeform wymyśliła, jak ten problem przynajmniej częściowo rozwiązać.
Przeczytaj też: Take!Cup to pierwszy w Polsce system kaucyjny napojów na wynos
W ciągu trzech lat badań stworzono przyjazny dla środowiska materiał, z którego można formować naczynia wielokrotnego użytku. To nowe tworzywo kompozytowe składające się z fusów kawy, biopolimerów, skrobi, celulozy, drewna, żywic naturalnych, wosków i olejów. Producent zapewnia, że innowacyjny materiał wykonano całkowicie z surowców odnawialnych. W produkcji nie wykorzystuje się także żywicy melaminowej oraz formaldehydu, co stanowiło problem w przypadku niektórych kubków bambusowych, przed którymi ostrzegała fundacja Stiftung Warentest.
W ten sposób powstają kubki do kawy oraz filiżanki, które można myć nawet w zmywarkach. Chociaż producent tego nie zaleca, jeśli chcesz dłużej się cieszyć kolorem naczyń i ładną fakturą użytego materiału. Jego trwałość oznacza jednak, że pojemników nie można kompostować. Natomiast producent chętnie je przyjmie, rozdrobni i wykorzysta do wytworzenia kolejnych kubków.
Przeczytaj też: Części samochodowe z odpadków. Ford rozpoczyna współpracę z McDonald’s
Startup chwali się, że wszystkie produkty są wegańskie oraz zostały zaprojektowane i wytworzone w Niemczech. Fusy z kawiarni są transportowane przez kurierów na rowerach na bardzo krótkie odległości. Firma korzysta też głównie z berlińskich warsztatów. W ten sposób wspiera lokalną społeczność.
Produkty Kaffeform można też kupić w Polsce. Nie są niestety tanie. Kubek do kawy z przykrywką kosztuje w jednej z warszawskich kawiarni 78 zł.
Warto też dodać, że trwająca w całym kraju kwarantanna to wyjątkowo trudny czas dla lokalnych przedsiębiorców, w szczególności właśnie dla restauracji, kawiarni oraz barów. Wszystkie tego typu placówki zostały bowiem zamknięte, i część z nich może tego nie przetrwać. Na pewno masz swoją ulubioną kawiarnię. Sprawdź, czy możesz jej pomóc, np. kupując cyfrowy voucher, który będziesz mógł wykorzystać w przyszłości. Na lunchnext.com można już kupić vouchery od Cafe Stor, Ministerstwa kawy czy Tłustego kotka.
Fot. Kaffeform