Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Green Genius uruchomił swoją pierwszą biogazownię w Polsce. Zasili 4 tys. gospodarstw domowych

Instalacja znajduje się w Turowcu w gminie Wojsławice, a jej moc to blisko 1 MW

Green Genius, deweloper odnawialnych źródeł energii, poinformował, że uruchomił na Lubelszczyźnie swoją pierwszą biogazownię. Instalacja powstała w Turowcu w gminie Wojsławice. Będzie produkować rocznie 8,2 tys. MWh prądu. To tyle ile zużywa ponad 4 tys. gospodarstw domowych. Inwestycja pozwoli zmniejszyć emisję CO2 o 87 tys. ton rocznie.

Przeczytaj też: Rząd chce pobudzić inwestycje w biogazownie

Instalacja w Turowcu potrzebuje około 50 tys. ton substratu rocznie i do produkcji biogazu wykorzystuje głównie kiszonkę z kukurydzy czy resztki z produkcji przemysłu spożywczego jak wysłodki buraczane, plewę i wywar pogorzelniany. Surowce, które do tej pory trudno było zagospodarować, teraz staną się cennym towarem.

Proces produkcji biogazu to przykład gospodarki obiegu zamkniętego, w której minimalizuje się zużycie surowców oraz zbędne emisje. Substrat staje się pofermentem, by potem wrócić znowu jako nawóz na pola i pomóc w produkcji rolnej. Nie jest to bez znaczenia w sytuacji rosnących cen nawozów, co ma związek z napaścią Rosji na Ukrainę i trwającą tam wojną. Biogazownie pomagają regionom w utrzymaniu bezpieczeństwa energetycznego.

Przeczytaj też: Francuski Total przejmuje polskie biogazownie

Z inwestycji zadowolone są także władze samorządowe Turowca, bowiem biogazownia jest nie tylko kolejnym niskoemisyjnym źródłem energii, ale też przyniesie znaczne wpływy do budżetu gminy z tytułu podatku od nieruchomości. To także nowe miejsca pracy, dodatkowy rynek zbytu dla rolników oraz lokalnych przedsiębiorców, a także dostęp do wysokiej klasy, bezwonnego nawozu – pofermentu, pozostałości z produkcji biogazu.

Według autorów raportu przygotowanego przez European Biomethane Association, Unia Europejska do 2050 roku mogłaby zastąpić obecny import gazu ziemnego z Rosji, wykorzystując tylko i wyłącznie swój potencjał biometanowy. A Polska wraz z Francją, Niemcami, Włochami i Hiszpanią należy do krajów z największym potencjałem. Mogłaby produkować nawet ponad 3 mld m3 rocznie już w 2030 roku. Eksperci z EBA szacują, że krajowy potencjał do 2050 roku wzrośnie do poziomu blisko 9 mld m3.

Budowę biogazowni sfinansował bank Pekao.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies