Urzędnicy przygotowujący przepisy dotyczące żywienia w szpitalach, zignorowali potrzeby pacjentów, którzy spożywają wyłącznie produkty roślinne
Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, które ma wreszcie uregulować kwestię żywienia w szpitalach publicznych. Wśród kilkunastu ustanawianych diet nie uwzględniono jednak posiłków dla wegan.
Przeczytaj też: Menu wegetariańskie na imprezach samorządu Oslo
„W projekcie uwzględniono ponad 10 diet mogących figurować jako podstawa żywienia pacjentów i pacjentek. Poza dietą podstawową, wysokobiałkową i eliminacyjną, pojawia się także dieta papkowata, płynna, czy ubogoenergetyczna. We wszystkich wariantach zaleca się spożywanie odpowiednich ilości produktów zwierzęcych: mięsa, ryb, nabiału i jaj, a jedynie jako wariant diety eliminacyjnej podaje się dietę wegetariańską, rekomendowaną do zastosowania dla osób ze zdiagnozowaną nietolerancją lub alergią na dany składnik i dla których religia lub światopogląd wyklucza spożycie określonych produktów. Dieta ta wciąż uwzględnia jednak jaja i nabiał czym wyklucza osoby będące na diecie wegańskiej” – zauważa Green REV Institute.
Przeczytaj też: Uniwersytety usuną mięso ze studenckiego menu
Organizacja przygotowała stanowisko, w którym opiniuje projekt rozporządzenia. Apeluje, by ministerstwo zniosło ograniczenia w dostępie do diety wegańskiej oraz dopilnowało, by posiłki roślinne mógł wybrać każdy pacjent przebywający w szpitalu.
Prawnicy reprezentujący Green REV Institute argumentują, że zgodnie z konstytucją każdy ma prawo do ochrony zdrowia i równego dostępu do świadczeń zdrowotnych. Przepisy doprecyzowujące określają żywienie w szpitalach jako składową świadczeń zdrowotnych. Oznacza to, że projekt rozporządzenia jest niezgodny z aktami wyższego rzędu.
W polskich warunkach projektowane rozporządzenie to i tak spora rewolucja. Najwyższa Izba Kontroli w 2017 r. bardzo źle oceniła praktyki żywieniowe w szpitalach. Na przykład wytknięto ministerstwu brak przepisów określających rodzaje diet. Pozostawienie tej kwestii w rękach administracji szpitali często kończyło się tym, że pacjenci sami musieli zaopatrywać się w posiłki. Nowe przepisy to krok w dobrym kierunku, jednak pominięcie w nich wegan, z roku na rok rosnącej grupy społecznej, to po prostu dyskryminacja.
Z badania przeprowadzonego w październiku 2020 r. na zlecenie Pyszne.pl wynika, że już milion Polaków to weganie i wegetarianie, a kolejne dwa miliony osób planują przejść na taką dietę. Najnowsze badania potwierdzają też korzystny wpływ diety roślinnej na zdrowie człowieka.
Fot. Pixabay