Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Świat na potęgę inwestuje w alternatywne białko. Rok 2022 będzie przełomowy dla rynku roślinnych zamienników mięsa

Tylko w styczniu 2022 r. producenci alternatywnego białka pozyskali 400 mln dolarów nowego finansowania

Rok 2022 będzie przełomowy dla rynku żywności stanowiącej alternatywę dla mięsa pochodzącego z hodowli zwierząt. Jak szacuje Good Food Institute, tylko w styczniu tego roku firmy zajmujące się produkcją białkowych zamienników uzyskały 400 mln dolarów nowego finansowania na rozwój i dystrybucję żywności w różnych kategoriach produktowych.

GFI zauważa, że rewolucję na rynku żywności wspierają rządy USA, Izraela, a nawet Chin, które po raz pierwszy w pięcioletnim planie rolnym uwzględniły sektory mięsa wytwarzanego w laboratoriach oraz jego roślinnych zamienników.

Przeczytaj też: Argentyna przeistacza się w raj dla roślinożerców

Coraz więcej dostawców żywności wprowadza do oferty roślinne białko. Duński producent mięsa Danish Crown stworzył nową roślinną markę Den Grønne Slagter, co można przetłumaczyć jako „Zielony Rzeźnik”. Oferta obejmuje hamburgery, sznycle, mięso mielone oraz wędliny i zostanie wprowadzona do sieci popularnych duńskich sprzedawców detalicznych. Z kolei brytyjska sieć supermarketów Morrisons wprowadziła na rynek markę Plant Revolution. Na początek do sprzedaży trafi 50 produktów roślinnych w tym dania gotowe i kanapki.

Jedna z największych indyjskich firm spożywczych, ITC, ogłosiła, że rozpocznie sprzedaż roślinnego mięsa powstającego na bazie grochu. Izraelski startup Plantish rusza z produkcją roślinnej wersji łososia, którego można gotować, grillować piec i smażyć. Firma chwali się, że jej filety wyglądają i smakują dokładnie tak samo jak ryba, zwierają białko oraz niezbędne witaminy, minerały i tłuszcz, mimo, że są wykonane z roślin.

Przeczytaj też: Powstał film o wegańskich restauracjach w Warszawie

Roślinnych zamiennikom na drodze do ekspansji stoją już tylko wysokie koszty produkcji. Taka żywność wciąż jest znacznie droższa niż sprzedawane w sklepie mięso. Ale i to się zmienia. Jesienią 2021 r. na rynku wołowiny, drobiu i wieprzowiny odnotowano dwucyfrowy wzrost cen w porównaniu z 2020 r., podczas gdy ceny mięsa roślinnego w porównaniu z poprzednim rokiem spadły lub pozostały takie same.

Według prognoz Blue Horizon i BCG ceny alternatywnego białka pochodzącego z roślin osiągną poziom cen tradycyjnego mięsa w 2023 r., a produktów wytwarzanych z mikroorganizmów w 2025 r. Najwolniej będą spadały ceny mięsa komórkowego (hodowanego w laboratoriach), które będą porównywalne do cen tradycyjnego mięsa w 2032 r.

Fot. Plantish

KATEGORIA
FINANSE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies