Podczas gdy państwowe „czempiony” podpisują listy intencyjne i porozumienia, grupa zagranicznych inwestorów z chińskim kapitałem szykuje największą w kraju inwestycję w energetyce słonecznej
W środę 4 września konsorcjum trzech firm zapowiedziało budowę największej elektrowni fotowoltaicznej w Polsce – chodzi o 600 MW mocy wytwórczej, która powstanie w Wielkopolsce. W projekt zaangażowane są spółka Energia Przykona, China Sinogy Electric Engineering (CSEE) oraz jej partner, Strategic Swiss Partners AG, z siedzibą w Zurichu.
Przeczytaj też: Tauron podwoi moce w energetyce wiatrowej
Jak deklaruje konsorcjum, cała inwestycja będzie wytwarzać około 630 gigawatogodzin energii rocznie, czyli ok. 3 proc. prądu z odnawialnych źródeł w Polsce. Pierwsze dwa etapy uzyskały decyzje środowiskowe. Umowy na przyłączenie do sieci mogą zostać podpisane w przyszłym miesiącu, a pozwolenie na budowę oczekiwane jest na początku 2020 r.
Przeczytaj też: PGE i KGHM zbudują razem farmy słoneczne
Kosztów inwestycji nie ujawniono. Jak jednak wyjaśnił Jacek Rusiecki, członek zarządu Energia Przykona, według obecnych standardów rynkowych budowa 1 MW mocy w technologii słonecznej to około 2,5 mln zł, w zależności od lokalnych uwarunkowań, m.in. warunków przyłączeniowych, które w przypadku gminy Przykona są bardzo korzystne. Przesądza o tym m.in. bliskość elektrowni Adamów, w której zamknięto w ub.r. duży blok węglowy. Inwestycja powstanie blisko terenów obecnego Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.