Na całym świecie w akcji uczestniczy blisko 40 mln osób
Rozpoczął się finał akcji Sprzątanie świata. Już 29. raz tysiące wolontariuszy wyruszą, aby posprzątać okoliczne lasy, łąki, wybrzeża rzek i parki zaśmiecone przez współobywateli. W akcji uczestniczą szkoły, przedszkola, harcerze, gminy, koła gospodyń wiejskich, a nawet zakłady karne. W tym roku koordynująca akcję fundacja zarejestrowała 4 tys. grup.
Przeczytaj też: Założyciel Patagonii oddał firmę
Aktywiści pojawią się m.in., by wspólnie z ambasadorami kilku państw posprzątać brzegi Wisły w Warszawie. Wspólnie z 50 nurkami zejdą także pod wodę, by oczyścić dno Jeziora Durowskiego. Z kolei we Wrocławiu w niedzielę planowane jest wspólne sprzątanie Kępy Mieszczańskiej.
Akcję Clean up the World zainicjowano w Australii. W 1993 roku inicjatywę objęła patronatem Organizacja Narodów Zjednoczonych, a akcję rozszerzono na cały świat. Od 1994 r. w akcji Sprzątanie świata – Polska wzięło łącznie udział ponad 20 milionów osób.
Przeczytaj też: Czym zastąpić plastik w codziennym życiu?
Na świecie, rokrocznie uczestniczy w niej blisko 40 milionów wolontariuszy. Akcja odbywa się w każdy trzeci weekend września i polega na społecznym zaangażowaniu się osób, firm, instytucji w posprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci. W Polsce działania te koordynuje Fundacja Nasza Ziemia.