Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
W Biedronce, Makro i Netto nie kupisz już jaj „trójek”. Jednak chów klatkowy to ciągle 75 proc. polskiej produkcji

Z początkiem stycznia część sieci handlowych rezygnuje ze sprzedaży „trójek”, czyli jaj pochodzących od kur hodowanych w klatkach

Omlet lub jajecznica na śniadanie? Tak, ale nie z „trójek”. Z początkiem stycznia 2022 r. z polskich sklepów znajdujących się w sieci Biedronka wycofano jajka oznaczone cyfrą „3”. Wcześniej podobne decyzje podjęły hurtownie Makro oraz sieć Netto. Rychłe odstąpienie od sprzedaży „trójek” obiecał też Kaufland. W całej Polsce deklaracje związane z wycofaniem tak oznaczonych jaj złożyło już 150 różnych firm.

Przeczytaj też: OSM Piątnica wprowadza do oferty napoje roślinne

Rusza także nowa kampania Stowarzyszenia Otwarte Klatki pod hasłem: Od 2022 r. nie kupuję „trójek”. Ekolodzy przypominają, dlaczego warto zrezygnować z nabywania tego typu produktów. Co roku tylko w Polsce hodowanych jest prawie 50 mln kur niosek. Nawet 75,5 proc. żyje w ciasnych klatkach. Ptaki nie mogą realizować swoich podstawowych potrzeb, nie mają miejsca, by np. rozprostować skrzydła. Całe życie towarzyszy im ból, ścisk i stres. A przecież kury to inteligentne, ciekawskie i społeczne zwierzęta. To najbardziej okrutny ze wszystkich rodzajów chowu. Pochodzące z niego jajka oznaczane są właśnie numerem „3”.

Każda i każdy z nas może łatwo pomóc zmienić tę smutną dla zwierząt rzeczywistość. Wystarczy, że zamiast „trójek” wybierzesz w sklepie zdrowsze i bardziej ekologiczne jaja oznaczone cyframi „2”, „1” lub „0”. Można też wypróbować roślinne zamienniki jaj, które od dawna są w sprzedaży.

Przeczytaj też: Żywe karpie sprzedawane bez wody to przestępstwo

W Unii Europejskiej przygotowywane są przepisy, które mają uniemozliwić chów klatkowy od 2027 r. Jednak część sieci handlowych i producentów żywności eliminuje nieetyczną żywność ze sprzedaży kilka lat wcześniej. W deklaracjach najczęściej pojawia się 2025 r. Taką datę deklarują Lidl, Aldi, Piotr i Paweł, Auchan i Intermarche. Grycan przestanie stosować „trójki” w 2023 r. Ale 33 firmy już wycofały z produkcji lub sprzedaży jaja klatkowe. Wśród nich są Lubella, Frisco.pl, Colian i Starbucks. W kanapkach, które można kupić w piekarniach Lubaszka czy Putka, także nie znajdziesz już jaj oznaczonych numerem „trzy”. Ze sprzedawanych tam wyrobów cukierniczych takie składniki mają zniknąć do 2025 r.

KATEGORIA
STYL ŻYCIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies