Usługa „Elektro zwroty” nie obejmuje niekompletnego sprzętu, źródeł światła, czy baterii
Pewnie każda lub każdy z nas przechowuje w szufladzie niepotrzebny sprzęt elektroniczny czy elektryczny. W mojej odnalazłem niedawno stare e-zegarki z funkcją płatności, dwa smartfony z uszkodzonym ekranem, czy działającą, ale zupełnie niepotrzebną miniklawiaturę bluetooth. Część rzeczy można jeszcze sprzedać np. na OLX lub Allegro, ale co z tymi, na które nie znajdą się chętni. Trzeba szukać punktu, w którym przyjmowane są elektrośmieci. Czy jednak nowa usługa InPostu „Elektro zwroty” odpowiada na takie potrzeby?
Przeczytaj też: Northvolt wyprodukował pierwsze zielone ogniwo do baterii
Operator popularnych w Polsce paczkomatów ogłosił dzisiaj, że za jego pośrednictwem można oddawać używany sprzęt elektryczny i elektroniczny. Wystarczy przygotować paczkę, wypełnić formularz, odebrać kod na darmową wysyłkę, umieścić go na paczce i nadać w jednym z ponad 15 tys. paczkomatów, bez żadnych dodatkowych warunków i opłat. InPost podkreśla, że w ten sposób każdy sam może zadbać o prawidłowy recykling lub nadać drugie życie niepotrzebnej elektronice.
Przyjmowane są laptopy, komputery, telefony, tablety, małe AGD, radia, sprzęt audio, video, fotograficzny, elektronarzędzia, zabawki elektroniczne, drony i sprzęt sportowy. Natomiast nie można oddać do paczkomatu: baterii, źródeł światła, odpadów medycznych czy chemicznych oraz niekompletnego sprzętu.
Przeczytaj też: Jak wykorzystać łopatę zużytej turbiny wiatrowej?
Sprawne urządzenia po diagnostyce i ewentualnej naprawie mają trafić do nowych właścicieli. Natomiast jeśli koszty serwisu przekroczą koszty produkcji, urządzenie trafi do recyklingu, w wyniku którego odzyskane zostaną cenne surowce w tym metale żelazne, nieżelazne oraz tworzywa sztuczne czy szkło. W ten sposób do nowej produkcji można wykorzystać nawet 80 proc. odzyskanych materiałów.
Z komunikatu rozesłanego do mediów wynika, że do paczkomatów nie wolno odnosić elektrośmieci. Aby się ich pozbyć, nadal będziesz musiał poszukać najbliższego PSZOK-u lub punktu handlowego z elektroniką, który ma obowiązek przyjmować zużyty sprzęt. Pamiętaj, że tego rodzaju rzeczy nie wolno wyrzucać do śmieci.