Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Można już kupić roślinne sashimi. Czy to pomoże w ochronie przełowionego tuńczyka?

Na świecie kwitnie rabunkowa gospodarka morska. Około 60 proc. ryb poławia się w ilościach, które nie pozwalają na odbudowanie stad

Amatorzy zdrowej żywności na pewno znają wegańskie sushi. To na przykład rollsy, w których rybę zastępuje się kawałkami tofu, pieczoną dynią, marynowaną rzodkwią, tykwą, awokado, ogórkiem lub smażonymi w tempurze warzywami. Teraz oferta sushi dla wegan może zostać uzupełniona o sashimi czy nigiri, których, wydawałoby się, nie można przygotować bez kawałków świeżej ryby.

Przeczytaj też: Weganie i wegetarianie po 60-tce potrzebują mniej leków

Marka Great Foods wprowadziła do sprzedaży w USA wegańskie produkty rybopodobne. Wśród nich jest w 100 proc. roślinne sashimi z tuńczyka. Stworzono je z konjacu, skrobii z tapioki oraz składników pochodzących z wodorostów morskich. Producent zapewnia, że pod względem tekstury, koloru i smaku roślinny zamiennik nie odbiega od prawdziwego tuńczyka. Produkt nadaje się do przygotowania sashimi, nigiri, rolek a nawet ceviche. Wegański tuńczyk nie zawiera soi i konserwantów, jest bezglutenowy i bogaty w kwasy Omega 3. Sprzedawany jest postaci zamrożonych płatów (można je przechowywać w tej postaci przez 12 miesięcy). Po rozmrożeniu tuńczyka trzeba spożyć w ciągu 48 godzin. W ofercie Great Foods jest też roślinny łosoś, kalmary i ceniona przez amatorów sushi żaglica. Porcja 115 gramów roślinnych ryb lub owoców morza kosztuje prawie 11 dolarów. Z pełnym składem produktu możesz się zapoznać tutaj.

Smakoszom zapewne trudno będzie się pogodzić z tym, że zamiast prawdziwych ryb w sushi umieszczono roślinne zamienniki. Jednak wkrótce może się okazać, że to już nie jest kwestia wyboru, a konieczność. Na świecie kwitnie bowiem rabunkowa gospodarka morska.

Jak podaje WWF, ponad 34 proc. zbadanych stad ryb jest przełowionych, a ok. 60 proc. poławianych na maksymalnym możliwym poziomie. Tymczasem zarówno obowiązująca w Unii Europejskiej Wspólna Polityka Rybołówstwa, jak i sam 14 Cel Zrównoważonego Rozwoju ONZ „Życie pod Wodą” stanowią, że należało zakończyć przełowienia najpóźniej do 2020 roku. Cel ten nie został z wielu przyczyn osiągnięty. Jedną z nich jest sankcjonowanie nadmiernych połowów przez polityków i decydentów na świecie. Jednym z zagrożonych gatunków jest właśnie tuńczyk.

Przeczytaj też: Czas na wegański miód

Zapytałem ekspertów, jak można zabiec wyginięciu tego gatunku ryb? WWF odpowiada, że populacje tuńczyka zyskałyby na wdrożeniu tzw. ekosystemowego podejścia do zarządzania rybołówstwem. Zakłada ono, że decyzje w zakresie zarządzania rybołówstwem są podejmowane w sposób, który bierze pod uwagę interakcje między poławianym gatunkiem, a innymi gatunkami ryb i innych zwierząt, a także między poławianym gatunkiem, a innymi elementami ekosystemu.

W oparciu o to podejście należałoby np. prowadzić odpowiedzialnie połowy również tych ryb, które stanowią naturalny pokarm dla tuńczyka. Dodatkowo, pozytywnie na populacje tuńczyka wpłynęłaby dobrze funkcjonująca sieć morskich obszarów chronionych. Zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), oraz rekomendacjami organizacji pozarządowych, w tym WWF, do 2030 roku powinniśmy 30 proc. obszarów morskich objąć skuteczną ochroną.

Są firmy, które dostrzegają problem i przynajmniej deklarują chęć wprowadzenia zmian. Na przykład w przypadku Rio Mare, marki należącej do Bolton Food, blisko 70 proc. tuńczyka już dzisiaj pochodzi od rybaków posiadających certyfikat MSC (pozarządowej organizacji walczącej z problemem nieodpowiedzialnego rybołówstwa) lub z wiarygodnych i kompleksowych projektów udoskonalania rybołówstwa (ang. Fisheries Improvement Projects, FIPs). Producent zobowiązał się także, że do końca 2024 roku już wszystkie wykorzystywane do produkcji żywności tuńczyki będą pochodziły z certyfikowanych łowisk.

KATEGORIA
STYL ŻYCIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies