Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Szczegółowe dane o energetyce w nowej odsłonie. Instrat zaktualizował swoją platformę

Rozszerzona wersja serwisu jest swoistym kompendium wiedzy o polskiej energetyce

Wspierający polską transformację think tank Instrat uruchomił 4 września odświeżoną wersję autorskiej platformy energy.instrat.pl. Agreguje ona wybrane dane o polskiej energetyce czy sektorze górniczym i prezentuje je w formie graficznej. Pozwala też pobierać większe zbiory danych, również archiwalnych.

Przeczytaj też: Rekordowa produkcja „zielonej” energii elektrycznej w UE

Informacje zbierane przez platformę pochodzą z Towarowej Giełdy Energii, Agencji Rynku Energii, Polskich Sieci Elektroenergetycznych czy ENTSO-e (stowarzyszenie unijnych operatorów sieci). Instrat prezentuje m.in. dane o obciążeniu systemu energetycznego, ilości energii wytwarzanej przez poszczególne źródła oraz o jej cenach. Szeroko zaprezentowano dane z górnictwa, zarówno na temat wydobycia, jak i zapasów węgla.

Platforma daje jednoczesny dostęp do kilku źródeł danych, co w polskich realiach jest szczególnie przydatne. Pisząc np. o mocy zainstalowanej odnawialnych źródeł w kraju wielokrotnie zaznaczałem, że szacunki ARE i PSE istotnie się od siebie różnią.

Przeczytaj też: Moc domowej fotowoltaiki przekroczyła 10 GW

Dla Instratu to także kolejny krok w kierunku zwiększania przejrzystości danych o polskiej energetyce. Ponad trzy lata temu, ze wsparciem ekspertów, m.in. z serwisu Wysokienapiecie.pl, Instrat wystąpił z apelem o „uwolnienie” danych o branży, by były nieodpłatnie dostępne. To warunek niezbędny do tego, by budować w Polsce przejrzysty i konkurencyjny rynek energii.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies