Większość Polaków jest za tym, by małe reaktory jądrowe, czyli SMR, stały się jednym z filarów transformacji energetycznej kraju
Polacy pozytywnie podchodzą do potencjalnych inwestycji w energetykę jądrową. O rekordowym poparciu dla tej technologii pisaliśmy już w grudniu ubiegłego roku. Okazuje się, że respondenci dają kredyt zaufania również małym reaktorom jądrowym (small modular reactors, w skrócie SMR), choć te jeszcze nie działają, a ich powstanie zapowiadane jest około 2030 roku.
Przeczytaj też: Polska ustanowiła rekord pod względem liczby nowych elektrowni słonecznych
Jak wynika z sondażu, który na zlecenie Orlenu przeprowadził ośrodek IBRiS, prawie 60 proc. ankietowanych ocenia, że nowoczesne technologie jądrowe są bezpieczne. Podobny odsetek respondentów odpowiedział ankieterom, że w Polsce potrzeba co najmniej kilku SMR-ów i że powinny one stanowić jeden z filarów transformacji energetycznej Polski. Pozytywnie do atomu podchodzą również mieszkańcy okolic, które Orlen Synthos Green Energy wskazał jako potencjalne lokalizacje, w których powstać mogą małe elektrownie jądrowe.
Orlen i Synthos chcą jako pierwsze wprowadzić do Polski małe reaktory modułowe. Firmy utworzyły konsorcjum, które do 2030 roku planuje uruchomić co najmniej jeden reaktor BWRX-300 firmy GE Hitachi. W kwietniu br. ogłoszono listę siedmiu optymalnych lokalizacji, w których SMR-y mogłyby powstać. Są to: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie (okolice Oświęcimia), Kraków, Dąbrowa Górnicza, okolice Warszawy oraz Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna (Tarnobrzeg/Stalowa Wola).
Najbardziej przychylni małym elektrowniom jądrowym są mieszkańcy Stalowej Woli i Tarnobrzegu, z których aż 65 proc. zgodziłoby się w takim wypadku na budowę SMR-a w swoim sąsiedztwie. Kolejni byli mieszkańcy Włocławka (62 proc.), Krakowa (60 proc.), Oświęcimia (59 proc.), Warszawy oraz Dąbrowy Górniczej (po 58 proc.) i wreszcie Ostrołęki (52 proc.).
Przeczytaj też: Lista 10 największych emitentów w Europie. Bełchatów na czele
Wśród innych korzyści płynących z rozwoju małego atomu respondenci wymieniali m.in. kwestie zatrudnienia. O tym, że program budowy SMR-ów przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy, jest przekonane 40 proc. ankietowanych.
Badanie zostało przeprowadzone na przełomie kwietnia i maja br. na ogólnopolskiej próbie 1124 osób. O opinię spytano także 200 osób w każdej z lokalizacji: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Manowskie (okolice Oświęcimia), Kraków, Dąbrowa Górnicza, Warszawa i Stalowa Wola-Tarnobrzeg.