W środę odbyło się spotkanie polskiej strony z przedstawicielami Banku Światowego i Komisji Europejskiej. Czego dotyczyły rozmowy?
O rządowym programie „Czyste powietrze” można powiedzieć dużo, ale zdecydowanie nie to, że jest sukcesem. Miał ułatwić wymianę przestarzałych kotłów i ocieplenie 4 mln polskich domów. Od chwili uruchomienia programu udało się jednak wypłacić pieniądze tylko około 20 tys. chętnych.
Przeczytaj też: Warszawa uderzy w smog słońcem i pompami ciepła
Proces zbierania wniosków i wypłaty pieniędzy tak się wlecze, że Polska stanęła przed perspektywą utraty środków, jakie na walkę ze smogiem może uzyskać z UE w nowej perspektywie finansowej. Dzisiejsze spotkanie między stroną polską a przedstawicielami Banku Światowego i Komisji Europejskiej wskazuje jednak, że nadal są szanse na sukces, o ile tylko Polsce uda się przyspieszyć zbieranie wniosków i odblokować wypłatę środków. Zgodnie z rekomendacjami BŚ i KE, można to zrobić włączając do współpracy banki.
Przeczytaj też: Nowe otwarcie w programie walki ze smogiem?
Jak wynika z informacji green-news.pl, dzisiejsza runda rozmów o pomocy technicznej dla Polski w programie „Czyste powietrze” dotyczyła trzech kwestii:
Jak widać, do ustalenia pozostają wciąż dość podstawowe kwestie. Stawka jednak jest ogromna – cały program „Czyste powietrze” ma być wart przeszło 100 mld zł.