Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Od 2030 roku wszystkie opakowania mają nadawać się do recyklingu. Nowe pomysły Komisji Europejskiej

Wygląda na to, że to unijne regulacje przyspieszą rozwiązanie polskiego problemu z recyklingiem opakowań

Komisja Europejska zaproponowała nowe rozwiązania na rzecz promocji wielorazowych opakowań i recyklingu. To kolejny element Europejskiego Zielonego Ładu, szerszego ogólnounijnego projektu, który ma przybliżyć Unię Europejską do osiągnięcia celów klimatycznych i nie tylko.

Najważniejszym założeniem jest ograniczenie ilości odpadów opakowaniowych, przy jednoczesnym wspieraniu ich przetwarzania lub ponownego napełniania. W tym celu komisja chce poprawić obieg zamknięty opakowań. Przyjęto, że od 2030 roku wszystkie opakowania, które znajdą się na unijnym rynku, mają nadawać się do recyklingu. Pomóc ma w tym np. nałożenie na wszystkie kraje członkowskie obowiązku wdrożenia systemów kaucyjnych dla plastikowych butelek, aluminiowych puszek itp.

Przeczytaj też: Tablety i smartfony z taką samą ładowarką

„Aby zdecydowanie rozwiązać problem zbędnych opakowań, niektóre formy opakowań będą zakazane, na przykład opakowania jednorazowego użytku stosowane do podawania żywności i napojów spożywanych w restauracjach i kawiarniach, opakowania jednorazowego użytku do pakowania owoców i warzyw” – czytam w komunikacie KE w tej sprawie.

Wśród propozycji Komisji znalazło się też ujednolicenie całego systemu recyklingu w Unii. Produkty mają mieć etykiety jasno wskazujące, do którego pojemnika z odpadami powinny trafić. Z kolei producenci będą mieć obowiązek część swoich towarów wprowadzać do sprzedaży w opakowaniach wielokrotnego użytku.

Pomysł ma nie tylko zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych, ale też stworzyć nowe miejsca pracy w sektorze recyklingu. W skali całej UE do 2040 roku liczba odpadów opakowaniowych zmniejszy się o 15 proc. (w porównaniu z rokiem 2018). Komisja przedstawiła ten wniosek Parlamentowi Europejskiemu i Radzie UE. Możliwe, że w 2023 roku poznamy pierwsze ich opinie na temat pomysłu.

Przeczytaj też: Polska bardziej atrakcyjna dla inwestorów OZE

Ambitne plany KE mogą być odpowiedzią na zbyt powolne dostosowywanie się państw członkowskich do przepisów związanych z odpadami czy systemem kaucyjnym, mającym wspierać recykling. W Polsce pierwotny projekt noweli ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami, związany z wdrożeniem unijnej dyrektywy ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, ujrzał światło dzienne w styczniu 2022 r.

Jego najnowsza wersja pochodzi z 30 września i zatrzymała się na etapie prac w Komitecie do Spraw Europejskich w KPRM. Projekt wciąż napotyka problemy, trudno przewidzieć, kiedy w ogóle trafi do Sejmu. Aktualna wersja przewiduje, że w systemie kaucyjnym ujęte zostaną szklane opakowania na napoje o pojemności do 1,5 litra, opakowania plastikowe (do 3 l) oraz puszki aluminiowe (do 1 l).

Fot. Image by rawpixel.com

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies