Partnerzy strategiczni
Orlen
Partnerzy wspierający
Tauron
Pod Łodzią powstanie fabryka pomp ciepła. Daikin zainwestuje 1,5 mld złotych

Jak przekonują przedstawiciele japońskiej firmy, tu nie ma przypadku. Zakładają, że sprzedaż pomp ciepła w Europie będzie rosła

Daikin wybuduje zakład produkcyjny w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W fabryce mają powstawać przede wszystkim pompy ciepła oraz oczyszczacze powietrza. Japońska firma zainwestuje w Ksawerowie (okolice Łodzi) około 300 mln euro (blisko 1,5 mld zł). Ponad 800 osób ma znaleźć zatrudnienie w nowej fabryce.

Przeczytaj też: IEA: przykręcając kaloryfery, zamrozimy dostawy surowców z Rosji

Jak utrzymuje Kancelaria Premiera, to największa w ostatnich latach inwestycja zagraniczna w Polsce, jednocześnie największa w historii łódzkiej strefy ekonomicznej. W ogłoszeniu przedsięwzięcia Daikin Industries Ltd. brali udział premier Mateusz Morawiecki, szef MRiT Waldemar Buda i przedstawiciele japońskiej firmy. Rozpoczęcie produkcji w zakładach w Ksawerowie planowane jest na lipiec 2024 r., a zakończenie inwestycji na grudzień 2025 r.

Patrick Crombrez, dyrektor generalny Daikin ds. ogrzewania i odnawialnych źródeł energii, podkreślał, że inwestycja nie jest przypadkowa. Jak mówił, w Unii Europejskiej jest kładziony ogromny nacisk na to, by redukować emisje CO2 i minimalizować wpływ działalności człowieka na środowisko. Ambitne cele mają wspomagać programy Fit for 55 czy REPowerEU, a w nich znalazły się także zapisy dotyczące promowania pomp ciepła.

– Pompy ciepła odegrają kluczową rolę w osiąganiu tych celów (redukcji emisji – red.), dlatego oczekujemy, że będą one szeroko stosowane w najbliższych latach. Liczymy, że do 2025 roku, w Europie będzie przybywać co najmniej trzy miliony pomp ciepła rocznie – mówił Crombrez, cytowany w komunikacie Daikin.

Przeczytaj też: Przykręć kaloryfer – dla klimatu, zdrowia i domowego budżetu

Wojna w Ukrainie oraz jej skutki dla rynku surowców i rosnące ceny prądu dla gospodarstw domowych sprawiły, że wiele osób szuka sposobów, by obniżyć rachunki. Często pojawia się rozwiązanie, w którym instalacji paneli fotowoltaicznych towarzyszy zamontowanie także pompy ciepła. Na razie jednak ceny tych urządzeń i koszty towarzyszące przebudowie domowego systemu ogrzewania sprawiają, że nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. M.in. dlatego można w ramach rządowego programu „Moje ciepło” starać się o dopłaty do pompy ciepła. Łączny budżet programu to 600 mln zł. Niestety wsparcie przewidziano tylko w przypadku wymiany używanych pieców. Inwestujący w nowe domy muszą sobie radzić sami.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: KLIMAT, POLSKA

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies