Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Tauron wyposaży znany obiekt w fotowoltaikę i magazyn energii

Obiekt w Zakonapem stanie się prawdopodobnie pierwszym w Polsce niezależnym energetycznie domem rekolekcyjnym

Polski system energetyczny potrzebuje nie tylko odnawialnych źródeł energii, ale też rozwiązań, które pomogą ustabilizować i w pełni wykorzystać ich rozwój. Specyfika OZE sprawia, że zużycie energii elektrycznej często nie pokrywa się w czasie z jej produkcją. Potrzebne są np. magazyny energii, podobne do tego, którym niedawno chwaliła się PKP Energetyka. Inwestycję tego typu zapowiedział w Zakopanem Tauron.

Przeczytaj też: Skarb Państwa wyda ćwierć miliarda na fabrykę Izery

Firma energetyczna poinformowała, że uruchomi w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” w stolicy Tatr nie tylko instalację fotowoltaiczną, ale też magazyn energii. Dzięki temu obiekt osiągnie niezależność energetyczną. W okresie mniejszego zużycia wyprodukowana nadwyżka energii będzie akumulowana, a następnie wykorzystywana w szczytach zapotrzebowania. Tauron zapewnia, że to jedna z pierwszych tego typu inwestycji na południu Polski.

Elektrownia powstająca w „Księżówka” składa się m.in. ze 135 paneli monokrystalicznych o łącznej mocy niemal 50 kWp. Pozwoli to wyprodukować w ciągu roku ponad 36 MWh energii elektrycznej. Instalację uzupełnia akumulator o pojemności 40 kWh z opcją rozbudowy do 140 kWh. Producent urządzenia gwarantuje jego prawidłową pracę przez co najmniej 22 lata. Inwestycja jest ważna z ekonomicznego, ale też ekologicznego punktu widzenia – mikroinstalacja zasila budynek znajdujący się w sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Przeczytaj też: Polska wieś zaprzyjaźniła się z fotowoltaiką

Firma energetyczna zaznacza, że magazyny energii będą coraz bardziej potrzebne, na co wpłynie m.in. rozwój elektromobilności – zwiększenie poboru w czasie ładowania pojazdów elektrycznych jest pokrywane ze zmagazynowanej energii bez powstawania tzw. pików poboru mocy. Zastosowanie przemysłowych magazynów energii zabezpiecza też użytkownika przed negatywnym wpływem innych instalacji fotowoltaicznych na sieć energetyczną. A tych szybko przybywa. W 2020 roku Tauron podłączył do sieci przesyłowej niemal 100 tys. instalacji fotowoltaicznych, a w pierwszej połowie bieżącego roku już 44 tys.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies