Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Łeba to kolejne polskie miasto, które skorzysta na budowie morskich farm wiatrowych. Zobacz, co w niej powstanie

Wcześniej okazało się, że portem instalacyjnym dla farm wiatrowych na polskiej części Bałtyku prawdopodobnie będzie Gdynia

Equinor poinformował o zakupie w Łebie działki, na której powstanie port serwisowy dla morskich farm wiatrowych budowanych przez ten koncern w partnerstwie z Polenergią. Firma nie wyklucza jednak, że w przyszłości wesprze on też inne przedsięwzięcia. Pozostałe firmy zainteresowane pozyskiwaniem energii z wiatru na polskiej części Bałtyku jeszcze nie wskazały lokalizacji swoich baz.

Przeczytaj też: Przełomowa decyzja sądu: Shell ma ograniczyć emisję CO2

Planowany obiekt posłuży jako centrum logistyczne. W skład kompleksu wejdą biuro, budynki magazynowe i urządzenia transportowe. Bazę od farm dzielić będzie niewielka odległość, co pozwoli zoptymalizować koszty obsługi i utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa całego projektu. Koncern zaznacza w komunikacie, że inwestycja jest dla Łeby szansą na rozwój – w bazie zatrudnieni będą m.in. specjaliści z zakresu utrzymania infrastruktury na morzu, ale też pracownicy biurowi, wspierający obsługę projektów z lądu.

Equinor i Polenergia wspólnie rozwijają trzy projekty morskich farm wiatrowych. Łączny potencjał mocy zainstalowanej MFW Bałtyk III i MFW Bałtyk II to 1440 MW. Inicjatywa realizowana jest jako joint venture, w którym obie strony mają po 50 proc. udziałów. Equinor jest operatorem projektów w fazie rozwoju, budowy i eksploatacji. Powierzchnia obu farm wynosi ponad 241 km kwadratowych, a odległość od brzegu w linii prostej to od 22 do 37 km. Po uruchomieniu tych elektrowni możliwe będzie zasilenie ponad 2 mln gospodarstw domowych czystą energią.

Największym projektem offshore na polskim wybrzeżu będzie Bałtyk I. Farma o planowanej mocy 1560 MW (spółki realizują zatem wspólnie projekty o łącznej mocy 3000 MW) uzyskała już m.in. warunki przyłączenia do sieci.

Przeczytaj też: Drastycznie wzrosły ceny ważnego dla fotowoltaiki surowca

W serwisie green-news.pl przeczytasz też, że w marcu Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało, by portem instalacyjnym dla farm wiatrowych na polskiej części Morza Bałtyckiego była Gdynia (pod uwagę brano także Gdańsk oraz Świnoujście). Miasto to mocno zaangażowało się w sprawę i przedstawiło plan inwestycji, umożlwiający pełnienie roli portu instalacyjnego od 2024 roku. Z propozycji Ministerstwa Klimatu wynika, że port w Gdyni dostanie 437 mln euro czyli ponad 2 mld zł wsparcia ze środków UE.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies