Do pozycji lidera droga wciąż daleka, ale inwestycja w Zwartowie i tak zasługuje na uwagę
Fotowoltaika szturmem bierze świat, w tym Polskę. Niedawno okazało się, że spółka Respect Energy w partnerstwie z niemieckim koncernem Goldbeck Solar zbuduje na Pomorzu największą farmę fotowoltaiczną w Europie Środkowo-Wschodniej. W miejscowości Zwartowo, na działce o powierzchni 3 km kwadratowych powstanie instalacja o mocy 350 MW. Jak duży jest ten projekt na tle globalnej konkurencji?
Przeczytaj też: Dino zapowiada panele na kolejnych 400 sklepach
Farma na Pomorzu w ciągu roku powinna wytworzyć około 230 GWh zielonej energii rocznie, dzięki czemu w perspektywie najbliższych 30 lat zredukuje emisję CO2 o ok. 5 mln ton. Instalacja wyprodukuje energię w ilości wystarczającej do zasilenia 153 tys. gospodarstw domowych, a odbiorcy zaczną korzystać z wytwarzanego w niej prądu w pierwszym kwartale 2022 roku. Wartość elektrowni po wybudowaniu wyniesie około 200 mln euro.
Obecnie największe farmy fotowoltaiczne w Europie działają w Hiszpanii. To Núñez de Balboa o mocy 500 MW oraz Mula Photovoltaic Power Plant (494 MW). Każdy z kompleksów zajmuje powierzchnię 10 km kwadratowych. Kolejny na liście Cestas Solar Park z Francji o mocy 300 MW. Jeśli zatem uda się zrealizować pomorski projekt i w ciągu najbliższych kwartałów nie pojawi się potężna konkurencja, polska farma trafi na europejskie podium.
Przeczytaj też: Nestle wprowadzi do sklepów wegański baton KitKat V
Stary kontynent na tym rynku nie jest jednak prymusem. Zdecydowanie większe instalacje znaleźć można w Ameryce Północnej oraz Azji. W pierwszej dziesiątce dominują kompleksy z Indii, Chin oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Liderem rankingów jest dzisiaj indyjski Bhadla Solar Park z wynikiem 2245 MW mocy zainstalowanej (57 km kwadratowych). Na drugim miejscu uplasował się chiński Huanghe Hydropower Hainan Solar Park o mocy 2200 MW. Pierwszą trójkę zamyka indyjski Pavagada Solar Park Karnataka o mocy 2050 MW. Instalacje z kolejnych miejsc odstają od tej grupy pod względem mocy.