Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Tauron rozpoczyna budowę farmy wiatrowej. Prądu wystarczy dla tysięcy gospodarstw domowych

Realizowany w województwie łódzkim wiatrowy projekt Piotrków będzie gotowy w połowie przyszłego roku

Tauron coraz śmielej poczyna sobie w sektorze odnawialnych źródeł energii. Rozpoczyna w województwie łódzkim budowę farmy wiatrowej o mocy 30 MW. Na instalację zlokalizowaną na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica w powiecie piotrkowskim składać się będzie 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Elektrownia rocznie wyprodukuje 90 GWh energii, co zaspokoi potrzeby 35 tysięcy gospodarstw domowych.

Przeczytaj też: Nestle wprowadzi do sklepów wegański baton KitKat V

Grupa energetyczna kupiła projekt farmy wiatrowej Piotrków pod koniec 2020 roku. Odbyło się to przez nabycie spółki Wind T1. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja zostanie zakończona latem 2022 roku. Realizuje ją konsorcjum złożone z firm MEGA oraz P&Q. Tauron podkreśla w swoim przekazie, że elektrownia powstaje od zera, dzięki czemu do eksploatacji trafi kolejna elektrownia. Firma pisze wprost, że te działania stały się już koniecznością biznesową, z którą idą w parze oczekiwania klientów.

Tauron w ubiegłym roku podwoił moce wiatrowe, ale był to efekt zakupu kilku farm w północnej Polsce. Obecnie spółka dysponuje dziewięcioma elektrowniami tego typu. Energię wytwarzają w nich 182 turbiny o łącznej mocy przeszło 380 MW. W planach są inwestycje na Bałtyku. Jednocześnie podmiot buduje farmy fotowoltaiczne w ramach programu Tauron PV. W serwisie green-news.pl możesz przeczytać, że pierwszą instalację uruchomiono w Jaworznie, gdzie wykorzystano tereny poprzemysłowe należące do grupy.

Przeczytaj też: Zielony wodór dostanie 300 mln zł wsparcia

Od połowy 2019 roku Tauron realizuje tzw. Zielony zwrot, który przewiduje m.in. zwiększenie udziału źródeł zeroemisyjnych w miksie wytwórczym spółki do 65 proc. do 2030 roku. Dzięki tym inwestycjom w połowie bieżącej dekady emisje Taurona powinny się zmniejszyć o 20 proc. Spółka chce mieć wówczas ponad 1000 MW mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych na lądzie. Do końca dekady emisje mogą być ścięte o połowę.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies