Polska technologia ma w końcu szansę znaleźć szersze zastosowanie
Spółki Saule Technologies i Columbus Energy weszły we współpracę z władzami Piastowa. Chcą przekształcić centrum miasta w obszar, na którym energia elektryczna będzie czerpana z paneli fotowoltaicznych na bazie perowskitów. Na razie Saule i Columbus podpisały z miastem list intencyjny, na mocy którego powstaną umowy kupna zielonej energii, czyli PPA (Power Purchase Agreement). Koszty inwestycji pokryje Columbus, a miasto będzie dzierżawcą instalacji słonecznych i odbiorcą energii. Wielkości inwestycji nie podano.
Przeczytaj też: Scania prezentuje w pełni elektryczną ciężarówkę
Budynki administracji publicznej w ścisłym centrum Piastowa zostaną wyposażone w perowskitowe panele fotowoltaiczne, a po ulicach będą się poruszać elektryczne autobusy. Do tego dojdą przystanki komunikacji miejskiej z tablicami ogłoszeń zasilanymi energią słoneczną oraz solarne carporty (wiaty fotowoltaiczne z funkcją ładowania) czy ładowarki dla jednośladów elektrycznych.
Columbus i Saule przy okazji tego projektu poinformowały, że do roku 2021 chcą zrealizować we współpracy z miastami i gminami 50 inwestycji typu PPA. Według spółek technologia perowskitów możeułatwić transformację energetyczną, ponieważ ogniwa te są lekkie i cienkie – sprawdzą się nie tylko na dachach, ale też na elewacjach. Dzięki temu nawet starsze budynki mogą się stać w pełni niezależne energetycznie.
Przeczytaj też: Doładowywane z gniazdka hybrydy emitują dużo więcej niż deklarują producenci
Na początku września pisaliśmy w green-news.pl, że Columbus Energy zainwestuje w Saule Technologies 10 mln euro, czyli niemal 45 mln zł. Po transakcji Columbus obejmie w Saule 20 proc. udziałów i będzie dystrybutorem produktów firmy oraz związanych z nimi licencji. Pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój pierwszej na świecie linii produkującej ogniwa perowskitowe.
Ogniwa nowego typu są nie tylko cienkie i lekkie, ale też elastyczne i transparentne. To sprawia, że pod wieloma względami przewyższają panele fotowoltaiczne bazujące na krzemie. Technologia opracowana przez Olgę Malinkiewicz może znaleźć wiele zastosowań: od paneli na budynkach, przez markizy i rolety, po urządzenia wpisujące się w trend IoT (internet rzeczy). Wielką zaletą perowskitów jest to, że wyróżniają się wysoką efektywnością nawet przy słabym oświetleniu.