Planowana inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2022 roku
PGE Energia Odnawialna poinformowała, że prowadzi badania środowiskowe związane z budową farmy fotowoltaicznej w podkarpackiej gminie Grębów. Inwestycja ma być zrealizowana w ciągu dwóch najbliższych lat i zostanie ulokowana na 150 ha, które wcześniej służyły spółce Siarkopol. Przedsiębiorstwo zajmowało się dawniej wydobyciem siarki i jej przetwórstwem.
Przeczytaj też: PGE już planuje wyłączanie bloków w Bełchatowie
Farma będzie jednym z największych obiektów tego typu w Polsce, a jej moc wyniesie 77 MW. Roczna produkcja energii to ponad 77 tys. MWh. Inwestycja uzyskała już warunki techniczne przyłączenia, a PGE EO przekonuje, że trwająca obecnie procedura środowiskowa zakończy się do połowy przyszłego roku. Kolejnym etapem mają być prace nad projektem budowlanym. Przy okazji doniesień na temat tej inwestycji, spółka zapewniła, że to dopiero początek inwestycji fotowoltaicznych.
– Zgodnie z programem rozwoju fotowoltaiki grupy PGE w ciągu dekady zamierzamy zbudować instalacje o mocy nawet 2,5 GW i umocnić się na pozycji lidera rynku OZE w Polsce. Zabezpieczyliśmy już na potrzeby tego programu ponad 1000 hektarów gruntów. Na takiej powierzchni można zbudować farmy słoneczne o mocy przeszło 500 MW – powiedział Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.
Przeczytaj też: PGE chce więcej wiatru. Rozgląda się za okazjami do przejęć
Jeszcze w tym roku spółka zamierza oddać do eksploatacji cztery jednomegawatowe inwestycje: PV Bliskowice, PV Lesko, PV Lutol 1 i PV Lutol 2 w województwach lubelskim, podkarpackim i lubuskim. Projekty zwyciężyły w ubiegłym roku podczas rządowych aukcji na sprzedaż energii elektrycznej z OZE. PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w naszym kraju. Ma 16 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi pond 2,2 GW.
Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o innej inwestycji przeprowadzonej na terenach rekultywowanych. Należąca do Orlenu spółka Energa uruchomiła farmę wiatrową Przykona o mocy 31 MW. Powstała ona w Wielkopolsce w miejscu, gdzie wcześniej węgiel brunatny wydobywała kopalnia Adamów. Dzięki tej inwestycji udział odnawialnych źródeł w zainstalowanych mocach wytwórczych Energi wzrósł do 39 proc. Instalacja w Przykonie składa się z dziewięciu turbin o mocy 3,45 MW, a jej roczna produkcja szacowana jest na ok. 75 GWh. Wyprodukowana energia będzie w stanie zasilić ok. 30 tys. gospodarstw domowych.
Przeczytaj też: Na terenie wielkiej elektrowni na węgiel PGE postawi fotowoltaikę
Pod koniec czerwca dwie farmy wiatrowe uruchomiła także PGE Energia Odnawialna. Inwestycje zrealizowano w powiatach Kamień Pomorski i Gryfice w województwie zachodniopomorskim. Ich łączna moc to blisko 100 MW. Więcej na ten temat przeczytasz pod tym adresem.