Firma podpisała też umowę na zaprojektowanie i budowę stacji tankowania pojazdów napędzanych wodorem
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało we wtorek o uruchomieniu nowego programu wodorowego. Nosi nazwę „Wodór – Czyste Paliwo dla Przyszłości”. Koncern zbada możliwości produkcji zielonego wodoru, magazynowania i transportu tego paliwa siecią gazową czy wykorzystanie pierwiastka w energetyce przemysłowej.
Przeczytaj też: Nowy prezes PGNiG zapowiada zieloną rewolucję
Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG, przekonuje, że jego firma w ciągu kilku lat chce stworzyć spójny łańcuch kompetencji wodorowych, który pozwoli na dalszy rozwój w tym obszarze. Na prace badawcze związane z nowym programem w ciągu czterech najbliższych lat spółka planuje wydać ponad 31 mln zł. Tym samym potwierdzają się doniesienia z marca, kiedy pisaliśmy w green-news.pl, że polski koncern zamierza inwestować m.in. w zeroemisyjne źródła energii, a ułatwi to wygrana sporu z Gazpromem i możliwość odzyskania ponad 6 mld zł spornych płatności za gaz.
W ramach projektu InGrid – Power to Gas w oddziale spółki w Odolanowie powstanie instalacja, w której za dwa lata ma wystartować produkcja wodoru przy wykorzystaniu energii elektrycznej pozyskanej z paneli fotowoltaicznych. Instalacja ma pozwolić na przetestowanie całego procesu: od produkcji paliwa, przez jego magazynowanie, po dostarczenie go odbiorcom przy wykorzystaniu sieci gazu ziemnego.
Przeczytaj też: PGNiG szykuje się do rozwoju w fotowoltaice
Kolejnym elementem programu jest stacja badawcza tankowania pojazdów zasilanych wodorem. PGNiG podpisało umowę z polsko-brytyjskim konsorcjum na jej zaprojektowanie i wybudowanie. Uruchomienie obiektu planowane jest na rok 2021. Stanie on na warszawskiej Woli, przy ul. Prądzyńskiego. Firma zaznacza przy tym, że chce, by wodór stał się uzupełnieniem obecnej oferty PGNiG paliw napędowych obejmującej CNG i LNG.
Rozbudowane ma zostać Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze PGNiG. Stanie się ono pierwszym laboratorium badającym czystość wodoru. Po uzyskaniu akredytacji placówka będzie badała paliwa alternatywne dla koncernu, ale zaoferuje też podobne usługi podmiotom zewnętrznym. Wszystko to składa się na działania, które powinny dywersyfikować działalność spółki.