Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Vattenfall buduje energetyczną hybrydę. Wiatraki już stoją, teraz czas na panele słoneczne

Prace opóźniły pandemia koronawirusa oraz kiepskie warunki atmosferyczne

Koncern Vattenfall poinformował, że zakończono pierwszy etap prac związanych z budową parku energetycznego w Haringvliet w Holandii. Zainstalowano już wszystkie sześć turbin wiatrowych o łącznej mocy 22 MW. Teraz czas na panele słoneczne, których w parku pojawi się 124 tys. Inwestycję zakończy postawienie 12 kontenerów wypełnionych akumulatorami. Będą one w stanie zmagazynować 12 MWh energii.

Przeczytaj też: Niemcy z nowym rekordem. OZE pokryły 100 proc. zapotrzebowania na prąd

Hybryda Vattenfalla ma powstać do końca roku, a łączna moc farmy słonecznej i wiatrowej wyniesie 60 MW. Całość będzie kosztowała ponad 60 mln euro i powinna zapewnić energię elektryczną 40 tys. holenderskich gospodarstw domowych. Skąd pomysł na połączenie trzech elementów? To jeden ze sposobów na uczynienie odnawialnych źródeł energii bardziej stabilnymi. Bo chociaż energia pozyskiwana z wiatru czy promieni słonecznych jest zielona, to jest produkowana w zmiennych ilościach.

Farmy słoneczne działają tylko w dzień i wymagają odpowiednich warunków pogodowych. Z kolei wiatraki nie pracują, kiedy przestaje wiać. W takich sytuacjach potrzeby energetyczne mieszkańców może zaspokajać magazyn energii. Pozyskuje on energię, gdy produkowany jest jej nadmiar. Jednocześnie jednostka ta stanowi stabilizator dla całego systemu. W teorii zatem instalacja tego typu ma usunąć wady, które często podnoszą krytycy OZE.

Przeczytaj też: Największa polska farma wiatrowa ma zagranicznego partnera

Warto przypomnieć, że magazyny energii instalowane obok farm fotowoltaicznych czy wiatrowych nie są pomysłem nowym – niedawno mogliście przeczytać w serwisie green-news.pl, że w Australii zakończyła się rozbudowa Hornsdale Power Reserve, czyli instalacji, którą określa się mianem największego magazynu energii na świecie. W roku 2017 zbudowała go Tesla, miał wówczas 100 MW mocy i 129 MWh pojemności. Inwestycja okazała się na tyle udana, że jej pojemność zwiększono o połowę.

Źródło: Vattenfall

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies