Ilu Polaków rzeczywiście zmieni dietę w 2020 roku?
Rok 2020 ma upłynąć Polakom pod znakiem ryb, sałatek i dań warzywnych. Tak przynajmniej wynika z noworocznego sondażu Pyszne.pl, który stawia sprawę jasno: większość rodaków chce się odżywiać w tym roku bardziej racjonalnie. Wypada przyklasnąć, bo to dobre i dla zdrowia, i dla planety. Tylko czy te postanowienia uda się utrzymać, czy będzie jak z innymi noworocznymi planami?
Przeczytaj też: Mniej mięsa w diecie wyjdzie Ci na zdrowie
Opublikowany właśnie noworoczny sondaż Pyszne.pl przeprowadzono w grudniu 2019 r. Można przypuszczać, że ankietę robiono w okresie przedświątecznym i jego uczestnicy wtedy przeczuwali, że nadciąga okres przejedzenia i lenistwa, za który trzeba będzie solidnie odpokutować. Wyniki badania wyraźnie pokazują, że respondenci w ramach noworocznych postanowień dotyczących diety i aktywności fizycznej postanowili mocno wziąć się za siebie. Okazuje się, że aż 60 proc. Polaków planuje zmienić coś w odżywaniu, zdecydowana większość tej grupy chciała zmienić dietę na zdrowszą i schudnąć. Co ciekawe, blisko jedna trzecia respondentów stwierdziła, że poważnie myśli o rezygnacji z cukru. Dobrze, bo według danych GUS statystyczny Polak zjada coraz więcej cukru i mięsa.
Jak rozumiane jest zdrowe odżywianie? Z odpowiedzi udzielonych w sondażu wynika, że rodacy chcą jeść więcej ryb, bo zawierają wiele witamin i pierwiastków korzystnie wpływających na organizm. Intryguje, czy respondenci wskazując na ten składnik diety wiedzieli, że już co dziesiąty dorsz i co dwudziesty śledź żyjący w Bałtyku mają w przewodzie pokarmowym kawałki mikroplastiku? A ten ostatni wzbogacany jest substancjami chemicznymi, które mogą przenikać do tkanki mięśniowej ryb i następnie trafiać – tak, do naszego organizmu.
Mniej więcej połowa ankietowanych chce spożywać więcej sałatek, dań warzywnych czy soków owocowych. Niestety, miny mogą nam wszystkim zrzednąć, gdy zobaczymy ceny owoców i warzyw w nadchodzącym sezonie. Rolnicy i sadownicy już teraz ostrzegają, że bezśnieżna zima doprowadzi do suszy nawet wczesną wiosną, a to oznacza niższe zbiory i wyższe ceny. Takie są niestety koszty zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska, do których wszyscy się przyczyniamy.
Przeczytaj też: Ta dieta jest dobra dla planety i Twojego zdrowia
Przed nami tzw. Blue Monday, czyli prawdopodobnie najbardziej depresyjny dzień w roku, który tym razem wypada 20 stycznia. Statystycznie właśnie wtedy uświadamiamy sobie, że z noworocznych postanowień i tak znowu nic nie wyjdzie. Pozostaje mieć nadzieję, że przez blisko trzy tygodnie spora część z nas faktycznie jadła zdrowsze posiłki. Warto kontynuować dobre przyzwyczajenia, nawet jeśli czasem na talerzu znowu wyląduje porcja smażonego mięsa. Gotowanie w domu i eksperymenty w kuchni nadal są popularnym trendem. Pozostaje mieć nadzieję, że pod koniec 2020 roku będziemy pisać i mówić o wzroście liczby wegetarian i wegan w naszym kraju.