Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Poznański mural będzie oczyszczał powietrze. Projekt wsparła Enea

Farby użyte przy malowaniu muralu pomagają zwalczać smog

Mural jako narzędzie walki ze smogiem? Dobre malunki na ścianach lubimy, ale sztuka ulicy kojarzy się raczej z kulturą, ewentualnie edukacją. To jednak może się zmienić. Ścianę Domu Kultury „Wiktoria” na osiedlu Zwycięstwa w Poznaniu zdobi teraz mural przestawiający nowoczesne miasto. A zdobiąc realizuje inne ważne zadanie: wchłania i rozkłada niektóre elementy smogu.

Przeczytaj też: Antysmogowe chodniki Skanski w Krakowie

Eko-funkcjonalność stała się możliwa za sprawą użytych farb. Ponoć pomalowanie nimi ścian tunelu drogowego sprawia, że zawartość tlenków azotu w powietrzu spada o ponad 50 proc. W przypadku muralu też udało się oszacować oczekiwane efekty: przez kolejną dekadę malunek będzie zmniejszał zanieczyszczenie powietrza tak, jak zrobiłoby to blisko 80 drzew. Jeżeli te wyliczenia są prawdziwe, chciałoby się napisać: oby takich instalacji przybywało w naszej przestrzeni życiowej jak najwięcej.

Przedstawiający nowoczesne miasto mural o powierzchni 77 m2 jest wspólnym projektem Fundacji Wielkopolska Pracowania Pomysłów oraz Enei. W jego odsłonięciu udział wzięli prezes firmy energetycznej Enea oraz sterująca Ministerstwem Rozwoju Jadwiga Emilewicz. Ta ostatnia powiedziała m.in., że chce, by miasta w Polsce wyglądały tak, jak to z muralu.

Pozostaje mieć nadzieję, że rządzący zrobią jak najwięcej, by tę wizję urzeczywistnić. Coraz więcej Polaków domaga się, by energia, z której korzystają, była zielona, pochodziła z wiatraków czy instalacji fotowoltaicznych. Część rodaków chętnie przesiadłaby się też do samochodów elektrycznych, co niebawem mogą przyspieszyć państwowe dopłaty.

Przeczytaj też: Elektryki emitują więcej CO2? To nieprawda

Co ciekawe, koncepcja powierzchni poprawiających jakość powietrza coraz częściej pojawia się w dyskusji na temat walki ze smogiem. Zwycięzcą Smogathonu w roku 2016 był projekt The CityTree, wolno stojące ściany pokryte mchem pochłaniającym zanieczyszczenia. Rok później imprezę wygrał projekt Artveoli, czyli obraz zamieniający dwutlenek węgla w tlen. Tak, obraz, który można powiesić na ścianie.

Pomysły ciekawe, wedle deklaracji także skuteczne. Oby tylko te „dodatki” nie odwróciły naszej uwagi od istoty problemu – walkę z zanieczyszczaniami najlepiej jest prowadzić u ich źródła.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies