Partnerzy strategiczni
Orlen
Partnerzy wspierający
Tauron
Żółta kartka dla rządu. Aktywiści tracą cierpliwość, mają własny plan

Inicjatywa Wschód wyszła z własnymi propozycjami dla kraju, zawartymi w „Planie na Pokolenia”. Jak twierdzą aktywiści i aktywistki zrzeszeni w ruchu, chcą w ten sposób włączyć się do gry, która lada moment rozpocznie się na polskiej scenie politycznej

„Plan na Pokolenia” to – jak przekonują autorzy – zbiór ich aspiracji, pomysłów i żądań wobec władz. Zgromadzone w nim propozycje dotyczą energii, klimatu, zdrowia, ekologii czy mieszkalnictwa. Polityka w Polsce ich zdaniem ma wreszcie stanąć po stronie ludzi. Plan opiera się na 10 filarach.

Wschód nowej energii i przemysłu

Aktywiści i aktywistki w swoim planie poza sugestiami, co naprawić, wystawiają surową ocenę obecnemu, jak i poprzednim rządom. „Transformacja energetyczna w Polsce już trwa. Jednak odbywa się ona w sposób niekontrolowany i bez centralnego zarządzania. To prowadzi nie tylko do marnowania szans oraz narastania patologii, ale skutkuje także gospodarką, która obciąża ludzi i niszczy planetę. (...) Transformacja nie może odbywać się chaotycznie ani w ukryciu – potrzebujemy jasnego planu, przejrzystości i skupienia na ludziach, którzy są jej centralnym elementem” – czytamy.

Przeczytaj też: Transport morski wprowadzi własny system opłat za emisje

Jak wskazano, rząd powinien przestać malować trawę na zielono i przyznać wprost: rola węgla maleje i żadna umowa społeczna tego trendu nie zmieni. To dlatego Wschód apeluje, by pochylić się ponownie nad sytuacją w sektorze górnictwa węgla i uczciwie porozmawiać z górnikami oraz poważnie zaplanować dekarbonizację. Pomóc w przeprowadzeniu kraju przez ten proces ma Centralny Plan Dekarbonizacji, który mógłby być konkurencyjny dla licznych strategii przyjmowanych przez ministerstwa i rządy.

Wśród innych pomysłów Wschodu na uzdrowienie energetyki (w tym ciepłownictwa) są między innymi:

  • Powołanie ministra ds. sprawiedliwej dekarbonizacji;
  • Włączenie – na poważnie – spółek należących do Skarbu Państwa w transformację;
  • Wprowadzenie opłaty za emisje metanu;
  • Rozważne inwestowanie w gaz, aby nie postawić wszystkiego na jedną kartę.

Wschód wchodzi do gry

W kwestiach klimatu i środowiska Wschód postuluje, aby wreszcie docenić rolę mokradeł. „Mokradła to naturalne zbiorniki retencyjne, dzięki czemu przeciwdziałają suszy, chronią lokalne społeczności przed powodziami oraz oczyszczają wodę ze szkodliwych substancji” – czytamy. Tereny podmokłe – apelują aktywiści i aktywistki – powinny być w Polsce trwale wyłączone z zabudowy. Należy też odwrócić decyzje sprzed lat, czyli zlikwidować liczne rowy odwadniające, które osuszyły wiele terenów podmokłych.

Wśród postulatów znalazł się też taki, by w Polsce powstawało więcej parków narodowych i rezerwatów, konieczne jest uwolnienie rzek i objęcie ich zdecydowanie lepszą ochroną.

Przeczytaj też: Raportowanie ESG ruszy z opóźnieniem, rząd szykuje przepisy

Plan został udostępniony na stronach Inicjatywy Wschód. Podsumowując, autorzy planu dążą do tego, żeby zbudować w Polsce silną, ale i troskliwą wspólnotę, w której każdy będzie miał zapewnione godne oraz bezpieczne życie.

Skąd w ogóle pomysł, aby podsuwać propozycje władzom i wychodzić z własnymi propozycjami? Jak czytamy w informacji Inicjatywy, stało się tak, ponieważ „obecna koalicja rządząca rezygnuje ze spełniania obietnic wyborczych z 2023 roku”. „Kończący się niebawem maraton wyborczy otwiera pole na poważne przetasowania w polskiej polityce. Wschód chce być w tym procesie istotnym graczem” – deklarują aktywiści i aktywistki.

Już zapowiedziano, że Wschód jeszcze w trakcie aktualnej kampanii prezydenckiej będzie podejmował różne akcje. Organizowane będą też spotkania w całej Polsce.

KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies