Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Zmiany w Green-news.pl. Nowy rok, nie tacy nowi my

Tak jak zadeklarowaliśmy z Justyną w mediach społecznościowych, Green-news.pl wraz z nastaniem nowego roku robi nowe otwarcie. Chcemy opowiedzieć, co ono właściwie oznacza

Ruszamy bez większych zapowiedzi i fajerwerków (na razie) – dzisiaj, 7 stycznia 2025 r. Choć nie jest to tradycyjny czas na porządki, to u nas styczeń właśnie taki będzie.

Co będzie się dziać? Green-news.pl czeka to samo, co niektóre jednostki węglowe w polskim systemie. Wystarczy przywołanie na rynku mocy, a te wracają do pracy. Jakby mistrz sztuki nekromancji właśnie nakazał im prędko wrócić do żywych (jak Justyna usłyszała, że sięgnąłem po takie porównanie, oznajmiła tylko: „Nowy rok, stary ty”).

Największą, na tę chwilę, zmianą jest to, że rolę redaktora naczelnego obejmuję ja, czyli Kacper Świsłowski. Z kolei Justyna Piszczatowska będzie redaktorką, no i honorową matką-założycielką.

Wielkich gal inicjujących nowe otwarcie na razie nie będzie, ale!

Prosimy Was już teraz, Czytelników i Czytelniczki: obserwujcie te mniejsze czy większe zmiany, które będą zachodzić na stronie. Tak jak kiedyś, piszcie, dawajcie znać, co się Wam podoba, a co nie. Wchodźcie z nami w dyskusje, wysyłajcie informacje, doniesienia o interesujących Was sprawach.

Jaki ma być ten nowy-stary Green-news.pl? Taki jak był dotąd. Nadal przeczytacie tu nie tylko o odnawialnej energetyce, ale i o atomie, paliwach kopalnych, klimacie, ekologii czy elektromobilności. Wszystko, co moglibyście nazwać „zielonym” (wszak nazwa serwisu zobowiązuje) lub w jakiś sposób związanym z transformacją, energetyką, znajdzie tu dla siebie miejsce.

A czym konkretnie zamierzamy się zajmować? Tak jak zawsze, będziemy podążać za tym, co dzieje się w obszarze energetyki i transformacji. Dlatego dużo zależy od tego, co przyniesie rok 2025 (czy ktoś w ogóle rozlicza autorów corocznych prognoz?) czy jakie będą efekty polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Tych niewiadomych, pytań jest cały szereg. Czy legendarny już CSIRE (Centralny System Informacji Rynku Energii) odmieni to, jak funkcjonuje w Polsce energetyka? Jaki będzie ostateczny kształt ustawy wiatrakowej i co czeka polski offshore wind? Smog? Jaki smog? Ile ponownie trzeba wyłożyć na górnictwo i co to mówi o polskich władzach? Czy czeka nas zwrot ku paliwom kopalnym? Co słychać w niemieckim systemie elektroenergetycznym i czy jest tak źle, jak zwykło się sądzić? Jak to jest z atomową potęgą Francji? USA, Trump, a klimat, co nas czeka?

Co szykuje nam Komisja Europejska i czy Clean Industrial Deal będzie uszyty na miarę potrzeb UE? Szczyt emisji w Chinach? Czy rok 2025 będzie najcieplejszym w historii pomiarów? Czy coś zrobiono po katastrofie na Odrze? Co z tą elektrownią jądrową i dlaczego mamy co do niej więcej pytań, niż rząd daje odpowiedzi? Nie wspominając o największym znaku zapytania: czy nie zabraknie nam mocy w systemie?

Na razie więc wielu rzeczy nie wiemy, ale jak widać: wiemy, jakie chcemy stawiać pytania. Z dnia na dzień, będziemy się tego wszystkiego dowiadywać, znajdować odpowiedzi, wyjaśniać, a pewnie i nierzadko dementować. No i oczywiście pisać o tym na łamach Green-news.pl.

A wszystko po to, żeby nikomu nie pomyliło się niebo z gwiazdami odbitymi nocą na powierzchni stawu.

Wszystkiego dobrego z nowym rokiem i: do przeczytania (a może i do usłyszenia?)!

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies