Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Vortex Energy z grupy Vitol rozpoczyna budowę dużego portfela farm wiatrowych i fotowoltaicznych

Vortex buduje odnawialne źródła energii o łącznej mocy 110 MW. Łącznie Vitol zamierza zainwestować w Polsce 1 mld dolarów w ciągu pięciu lat

Rozwijająca farmy fotowoltaiczne i wiatrowe szczecińska spółka Vortex Energy została przejęta przez globalną grupę Vitol na początku 2023 roku. Vitol, który jest największym na świecie traderem ropy i gazu, zobowiązał się wówczas do zainwestowania 1 mld USD w energię odnawialną w Polsce w ciągu pięciu lat. Wszystkie projekty mają zostać ukończone w latach 2024/2025.

W ślad za tym zobowiązaniem Vortex rozpoczyna budowę lądowych farm wiatrowych o mocy 53 MW i farm fotowoltaicznych o mocy 57 MW. Łączna wartość tych inwestycji wyniesie 123 mln dolarów (to w przeliczeniu ok. 490 mln zł).

Przeczytaj też: Szykują się rekordowe inwestycje w morskie farmy wiatrowe

Budowane przez Vortex farmy wiatrowe i fotowoltaiczne zapewnią rocznie 180 GWh energii, zaspokajając potrzeby około 93 tys. gospodarstw domowych. Pozwolą też uniknąć emisji 126 tysięcy ton CO2 z paliw kopalnych rocznie. To nie tylko wkład w rozwój polskiego rynku energii odnawialnej, ale także krok w kierunku neutralności klimatycznej.

Vortex będzie zarządzać budową projektów we współpracy ze znanymi na polskim rynku OZE firmami: Nomad Electric jest odpowiedzialny za realizację portfela fotowoltaicznego o mocy 57 MW w formule EPC. Natomiast turbiny do farm wiatrowych Jastrowie i Okonek o łącznej mocy 53 MW dostarczy Nordex Group, a P&Q zrealizuje kontrakt w formule BoP (czyli balance of plants, umowa w tej formule obejmuje wszystkie roboty poza dostawą i montażem turbin wiatrowych, są to np. zaprojektowanie i budowa fundamentów, dróg dojazdowych, a także roboty elektroenergetyczne).

Przeczytaj też: Nietypowa elektrownia wodna Orlenu

Jak deklaruje Vortex Energy, rozpoczęcie budowy 110 MW nowych mocy jest początkiem nowej ścieżki w kierunku osiągnięcia pozycji wiodącego, niezależnego producenta energii ze źródeł odnawialnych (IPP) w Polsce i Europie. Do tej pory spółka dostarczyła projekty fotowoltaiczne i wiatrowe o mocy 450 MW. Jej obecny plan rozwoju zakłada budowę 3 GW mocy w energetyce wiatrowej wiatrowej i słonecznej oraz 2 GW w projektach związanych z magazynowaniem energii.

Energia odnawialna ma kluczowe znaczenie dla europejskiej strategii dekarbonizacji. Vortex Energy ma potencjał, by wnieść znaczący wkład w redukcję emisji CO2 i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez zrównoważoną i ekonomicznie opłacalną energię elektryczną w Polsce i całej Europie. Dla Vitol jest to istotny i perspektywiczny biznes i będziemy dążyć do jego dalszego rozwoju w Polsce i rozszerzenia go o możliwości zrównoważonego wytwarzania energii w całym regionie – podsumowuje Justine Ryan, Head of Renewables EMEA w Vitol.

Foto: mat. prasowe

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies