W najbliższym czasie można oczekiwać również decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla elektrowni jądrowej na Pomorzu
Polskie Elektrownie Jądrowe złożyły 22 sierpnia wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla planowanej siłowni jądrowej w gminie Choczewo (lokalizacja znana jako „Lubiatowo-Kopalino”). Dokumentacja trafiła do wojewody pomorskiego. Otrzymanie tej decyzji jest jednym z kluczowych elementów drogi administracyjnej, która prowadzi do rozpoczęcia budowy elektrowni jądrowej.
Przeczytaj też: PGE i ZE PAK wnioskują o zielone światło dla elektrowni jądrowej
Uzyskanie decyzji lokalizacyjnej sprawi, że PEJ będzie mieć prawa do przeznaczonych pod budowę terenów, zarówno na lądzie, jak i na morzu. „Określi również nieruchomości, które zostaną objęte inwestycją, a także sprecyzuje warunki realizacji inwestycji, w tym techniczne, środowiskowo-konserwatorskie, przeciwpożarowe” – czytam w komunikacie PEJ.
Dzień przed ogłoszeniem złożenia wniosku do wojewody pojawiła się inna, ważna dla programu informacja. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska przekazał, że zebrana została pełna dokumentacja w postępowaniu dotyczącym środowiskowych uwarunkowań dla inwestycji. Wśród materiałów znajdują się opinie zainteresowanych organów, uwagi i wnioski złożone w trakcie postępowań transgranicznych oraz opinie strony społecznej, a także raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Następnym etapem jest wydanie decyzji środowiskowej dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Krok ten może zostać podjęty jeszcze przed planowanymi na 15 października wyborami parlamentarnymi. Jeszcze w 2023 roku mają rozpocząć się także prace projektowe. Wielką niewiadomą pozostaje natomiast model finansowania przedsięwzięcia.
Przeczytaj też: Krótkie rozstanie Bergera z atomem
Elektrownia jądrowa w gminie Choczewo ma składać się z trzech bloków z reaktorami AP1000 od Westinghouse. Każdy z nich będzie mieć 1250 MWe mocy, a pierwszy, według dotychczasowych deklaracji rządu, ma rozpocząć pracę w 2033 roku. Start prac budowlanych w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino zaplanowano na rok 2026. O ostatnich postępach PEJ i współpracy z amerykańskimi podmiotami zaangażowanymi w projekt przeczytasz w tekście Kamień milowy w polskim programie jądrowym.
Fot. wizualizacja elektrowni jądrowej na Pomorzu / PEJ