Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Przełom w Westinghouse. Pracuje pierwszy od ponad 30 lat blok jądrowy w USA

Dotychczas Amerykanie mogli pokazywać elektrownie ze swoim reaktorem tylko w Chinach. W końcu udało im się uruchomić pracę bloku w Stanach Zjednoczonych

Westinghouse poinformował, że 31 lipca 2023 roku rozpoczęła się komercyjna eksploatacja bloku jądrowego nr 3 w elektrowni Vogtle w stanie Georgia (okolice miejscowości Waynesboro). To historyczny moment dla wszystkich zaangażowanych stron – poza samym Westinghouse (dostawca technologii) w projekcie uczestniczą też Georgia Power oraz Southern Nuclear Company.

Przeczytaj też: Ruszyły konsultacje w sprawie elektrowni jądrowej w Polsce

Rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej w siłowni w Georgii to kamień milowy dla amerykańskiego przemysłu jądrowego. To pierwsza nowa elektrownia w tej technologii oddana do użytku od ponad 30 lat. Vogtle 3 to także pierwszy blok w USA, w którym wykorzystano reaktor AP1000. Dotąd technologia ta była wykorzystywana wyłącznie w Chinach (elektrownie Sanmen i Haiyang).

Lada moment do bloku nr 3 dołączy kolejny. W Vogtle 4, również korzystającym z AP1000, trwają przygotowania do załadunku paliwa. Uruchomienie zaplanowano na przełom 2023 i 2024 r. Budowa bloków 3 i 4 zaczęła się jeszcze w 2009 roku. Projekty trafiały po drodze na przeszkody – zwiększały się koszty inwestycji, kilka razy przesuwano też termin oddania ich do użytku.

Po uruchomieniu obydwu nowych bloków Vogtle osiągnie prawie 5 GW mocy i będzie największą elektrownią jądrową w Stanach Zjednoczonych. Poza reaktorami AP1000 o mocy 1250 MW każdy, od końca lat 80. ubiegłego wieku pracują tam dwa inne reaktory dostarczone przez Westinghouse (1229 MW każdy).

Przeczytaj też: Francuski EDF dołącza do wyścigu o SMR

Wydarzenia zza Atlantyku mają znaczenie także dla Polski. Reaktory AP1000 mają stanąć również u nas, w planowanej na Pomorzu elektrowni rozwijanej przez rządową spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe. Ostatnie doniesienia na temat postępów przy polskim programie dotyczą umów, jakie podpisali przedstawiciele polskiego rządu i amerykańskich spółek. Westinghouse został wybrany na partnera dla polskiego programu pod koniec 2022 r. Budowa pierwszego bloku miałaby rozpocząć się jeszcze w 2026 r., a rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej zaplanowano na 2033 rok.

Fot. mat. Georgia Power

KATEGORIA
ATOM
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies