Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Sopot najbardziej ekologicznym miastem w Polsce. Na podium Olsztyn i Poznań

W badaniu sprawdzono, jak z kwestiami środowiskowymi radzi sobie 66 miast

Tereny zieleni w Sopocie stanowią ponad 20 proc. obszaru miasta, stężenia pyłu PM10 i tlenku azotu NO2 z powodzeniem mieszczą się w normach, a na każde 100 metrów ulic przypada blisko 74 m dróg rowerowych. To wszystko sprawia, że miasto zwyciężyło w kategorii „środowisko” w Indeksie Zdrowych Miast opracowanym przez Lux Med, ekspertów ze Szkoły Głównej Handlowej i Fundacji GAP.

Przeczytaj też: Smog nadal dusi polskie miejscowości

W zestawieniu porównano, jak 66 polskich miast na prawach powiatu podchodzi do kwestii środowiskowych, które podzielono na trzy kategorie: powietrze, ziemia i woda. Wskaźnikami, które decydowały o ocenie, były m.in.: występowanie smogu, dostęp do terenów zielonych, dostępność komunikacji miejskiej, długość ścieżek rowerowych czy jakość wody.

Drugie miejsce w indeksie w obszarze środowiska zajął Olsztyn, trzecie – Poznań. W pierwszej dziesiątce znalazły się Grudziądz, Rzeszów, Zamość, Białystok, Elbląg czy Koszalin. Na szczególną uwagę zasługują Olsztyn i Chorzów – prawie 25 proc. powierzchni tych miast to tereny zielone.

Przeczytaj też: Kraków rusza ze Strefą Czystego Transportu

Twórcy Indeksu Zdrowych Miast zamierzają co roku go aktualizować, by sprawdzać, czy sytuacja ulega poprawie. Działania miast wzięto pod lupę w ośmiu kategoriach. Z całą treścią opracowania i metodologią można zapoznać się pod tym adresem.

KATEGORIA
STYL ŻYCIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies