Sześć nowych projektów ma zapewnić energię elektryczną dla nawet siedmiu milionów gospodarstw domowych
The Crown Estate ogłosiło podpisanie umów dzierżawy terenów, na których powstać ma sześć morskich farm wiatrowych. Turbiny w tych lokalizacjach będą mieć łącznie 8 gigawatów mocy (dla porównania obecnie rozwijane w Polsce morskie projekty wiatrowe będą mieć niespełna 6 GW mocy). Produkowana przez nie energia pozwoli zasilić około siedmiu milionów gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii.
Przeczytaj też: Ørsted pobił własny rekord. Największa morska farma wiatrowa już działa
Trzy z lokalizacji znajdują się na wybrzeżu na północ od Walii oraz na zachodnich wybrzeżach hrabstw Cumbria i Lancashire. Kolejne mają powstać na Morzu Północnym u wybrzeży hrabstw położonych na wschodzie – Yorkshire i Lincolnshire. Planowane położenie farm przedstawia poniższa grafika.
Dwie instalacje o mocy po 1,5 GW powstaną na obszarze Dogger Bank, gdzie już pracują morskie farmy wiatrowe. Zbudować ma je RWE Renewables. Konsorcjum TotalEnergies i Corio Generation też zamierzają postawić farmę o mocy 1,5 GW.
Firmy EnBW i BP zbudują dwie farmy po 1,5 GW, a joint venture Morecambe Offshore Windfarm Ltd. zamierza postawić instalację 480-megawatową. Jak czytam w komunikacie The Crown Estate, nowe moce w offshore wind pozwolą Wielkiej Brytanii zrealizować cele przyjęte na 2030 rok. Wyspiarze zamierzają mieć do tego czasu około 50 gigawatów mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych. Według UK Wind Energy Database w Wielkiej Brytanii pracują obecnie 43 farmy o mocy zainstalowanej 13,6 GW.
Przeczytaj też: Wielka Brytania odblokowuje wiatraki na lądzie
Ciekawy jest też wątek samego The Crown Estate – czyli Majątku Korony, którego właścicielem jest monarcha Anglii, ale nim nie zarządza. Dochody z tego nietypowego przedsiębiorstwa trafiają do skarbu państwa, a rodzina królewska otrzymuje roczne wynagrodzenie. W portfolio The Crown Estate są ogromne tereny, w tym ziemia oraz lasy, ale też część linii brzegowej. Brytyjska rodzina królewska jest zaangażowana – nie bezpośrednio – w transformację energetyczną państwa. Jak dotąd The Crown Estate przyznało prawa morskim farmom wiatrowym o łącznej mocy 41 GW.