Spółki mają zbadać możliwości wdrożenia w Polsce reaktorów NUWARD
Polski Respect Energy z branży odnawialnych źródeł energii i francuski EDF podpisały umowę o współpracy przy rozwoju energetyki jądrowej. W tym wypadku nie chodzi jednak o duże reaktory, ale o SMR-y (małe reaktory modułowe, ang. small modular reactors). EDF opracowuje autorską technologię dla SMR-ów, SMR NUWARD.
Przeczytaj też: Holandia dołącza do klubu atomowych nadziei
Respect Energy razem z EDF mają teraz wspólnie opracować biznesplany i finansowanie dla przedsięwzięcia, a także określić potencjalne lokalizacje pod elektrownie. Co ciekawe, EDF ocenia wejście w kooperację z polską spółką jako „uzupełnienie oferty budowy reaktorów EPR dla Polski”. Francuska firma była jednym z trzech zainteresowanych dostarczeniem technologii dla polskiego programu „dużego atomu”. Ostatecznie rząd wybrał Westinghouse, a drugi z programów jądrowych ma obsługiwać KHNP z Korei Południowej.
EDF, największy operator jądrowy na świecie, zamierza skomercjalizować SMR-a o nazwie NUWARD, ale unika deklarowania, kiedy miałoby to nastąpić. Na razie wiadomo, że NUWARD ma być elektrownią jądrową składającą się z dwóch niezależnych reaktorów o mocy 170 MW każdy, znajdujących się w jednym bloku. W małym reaktorze wymiana paliwa następowałaby po około 24 miesiącach. To w zasadzie tyle samo, ile w przypadku konwencjonalnego reaktora EPR od EDF, którego cykl paliwowy trwa od 12 do 24 miesięcy, a moc sięga ponad 1600 MW.
Przeczytaj też: ZE PAK zdetronizowany, największa farma słoneczna w Polsce już działa
To kolejna tego typu umowa o współpracy między podmiotem z Polski a firmą, która opracowuje SMR. Na razie żadne z państw na świecie nie korzysta z takich reaktorów – nie zostały jeszcze skomercjalizowane, a prace nad ich opracowaniem stale się wydłużają. Nie przeszkodziło to jednak w podpisywaniu kolejnych umów. W Polsce karty rozdają przede wszystkim Synthos, który ma wyłączność na pośredniczenie w imieniu GE Hitachi, pracującego nad SMR-em o nazwie BWRX. W kooperację z GE Hitachi wszedł m.in. Orlen.
Z kolei miedziowy KGHM także szykuje się do wprowadzenia SMR-ów do Polski, jednak chce zrobić to z NuScale, które pracuje nad reaktorem VOYGR. W lipcu Orlen i KGHM złożyły wnioski do Państwowej Agencji Atomistyki w sprawie SMR-ów. W grze jest też Last Energy, z którym porozumienia podpisały Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz DB Energy, a także Enea.
Fot. mat. prasowe, od lewej: Sebastian Jabłoński prezes Respect Energy, Vakis Ramany starszy wiceprezes EDF odpowiedzialny za rozwój międzynarodowych projektów jądrowych