Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Duża „zielona” transakcja na polskim rynku. Famur wchodzi w przyszłościowy biznes

Po fotowoltaice przyszedł czas na inwestycje w systemy bateryjne. W Grupie Famur znajdzie się Impact Clean Power Technology

Famur, spółka produkująca m.in. maszyny rolnicze, nie zwalnia tempa zielonej transformacji. Po włączeniu w skład grupy Projekt Solartechnik z branży fotowoltaicznej dokonał kolejnej akwizycji. Nabył większościowy pakiet akcji Impact Clean Power Technology, jednego z największych producentów systemów bateryjnych i magazynów energii w Polsce. Z rozwiązań Impactu korzystają m.in. Solaris (baterie) czy Skoda Electric. Firmy mają wspólnie opracować nowe produkty, także w technologiach wodorowych.

Przeczytaj też: „Zielona” część holdingu Famur szykuje ekspansję

Jak podkreśla Famur w komunikacie o akwizycji, współpraca z Impactem jest kolejnym krokiem do zrealizowania strategii spółki, która zakłada przebudowę dotychczasowego modelu biznesowego i przestawienie go na „zielone tory”. Grupa zamierza do 2024 roku osiągać około 70 proc. swoich przychodów poza sektorem górniczym. Famur jest w transformacji wspierany przez firmę inwestycyjną TDJ.

Impact ma spory potencjał rozwoju, zwłaszcza przy rosnącym zapotrzebowaniu na ogniwa, także wodorowe (spółka planuje rozwijać się i w tym kierunku). W tym roku przychody mają przekroczyć 250 mln zł, a w ciągu 4-5 lat mają wzrosnąć do miliarda rocznie. O Impakcie już pisaliśmy, gdy spółka ogłosiła ogromną inwestycję w Pruszkowie, gdzie ma stanąć gigafabryka baterii do autobusów i magazynów energii. Pierwszy etap budowy GigafactoryX ma zakończyć się w 2024 roku.

Przeczytaj też: Kryzys dociska firmy do ściany. 3/4 z nich planuje przejście na zieloną energię

Podobne decyzje podejmują kolejne firmy, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Mogliście przeczytać już, że koncerny paliwowe zaczęły wydawać więcej w sektorze odnawialnych źródeł energii. W takich wypadkach spółki kierują się przede wszystkim utrzymaniem dochodów, przy jednoczesnym obniżeniu śladu węglowego oraz wpisaniu się w proklimatyczny trend.

W Polsce wiele biznesów na razie, jeżeli interesuje się OZE, to traktuje je w pierwszej kolejności jako ratunek przed wysokimi cenami energii i chce stawiać własne źródła. Więcej na ten temat w tekście Polskie firmy chcąc uciec od kryzysu, stawiają na zieloną energię.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies