Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Iberdrola inwestuje poza Hiszpanią. Uruchamia hybrydową elektrownię w Australii

Koncern energetyczny ma też pomysł na technologie wodorowe, które chce rozwijać w USA

Hiszpański koncern energetyczny Iberdrola ogłosił w ostatnich dniach kilka interesujących inwestycji w odnawialne źródła energii. Spółka z Bilbao podpisała z amerykańskim Sempra Infrastructure (to podmiot aktywny na rynku LNG) umowę o wspólnym rozwijaniu na terenie Stanów Zjednoczonych projektów związanych z zielonym wodorem i amoniakiem.

Przeczytaj też: Iberdrola kupuje dwie farmy wiatrowe i sześć fotowoltaicznych w Polsce

Iberdrola, za pośrednictwem spółki zależnej Avangrid, ma odpowiadać za produkcję tych paliw. Z kolei Sempra ma odpowiadać za rozbudowę infrastruktury energetycznej, która będzie konieczna przy tego rodzaju inwestycjach.

Z kolei w Australii hiszpańska spółka zaczęła uruchamiać hybrydową elektrownię wykorzystującą odnawialne źródła energii. To pierwsza taka wiatrowo-słoneczna instalacja postawiona przez Iberdrolę. Została wybudowana osiem kilometrów od miasta Port Augusta w stanie Południowa Australia. Turbiny i panele nie są rozmieszczone dokładnie na tym samym terenie. Natomiast są złączone w jeden system, co ma zapewnić nieprzerwane dostawy prądu.

Przeczytaj też: Kolejni rywale zainteresowani morskimi wiatrakami w Polsce

Na terenie elektrowni zamontowano 50 turbin wiatrowych (o łącznej mocy 210 megawatów) oraz 250 tys. paneli fotowoltaicznych (107 MW). Wytwarzana przez nią energia ma zasilić około 180 tys. gospodarstw domowych i uniknąć emisji 400 tys. ton CO2 rocznie. Koszt projektu oszacowano na 500 mln dolarów australijskich, czyli ponad 315 mln dol amerykańskich. Jak zapewnia hiszpańska spółka, elektrownia Port Augusta osiągnie pełną moc do końca 2022 roku.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies