Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Warszawa szuka oszczędności. W planach własne farmy słoneczne i wiatrowe oraz produkcja wodoru

Na zamiary stolicy jako pierwsza zwróciła uwagę „Gazeta Wyborcza”

Stołeczna „Wyborcza" przeanalizowała projekt budżetu Warszawy na 2023 rok. Z dokumentu wynika, że z powodu niższych dochodów podatkowych miasto zamierza się zadłużać. Kredyty mają pomóc w realizacji bieżących zadań samorządu. W budżecie zapowiedziano m.in. inwestycje we własne odnawialne źródła energii (OZE), które powinny przynieść oszczędności. Miasto w przyszłym roku chciałoby otrzymać koncesję na wytwarzanie energii i szybko przejść do działania.

Warszawa planuje dalej wspierać mieszkańców w zakupie i montażu paneli fotowoltaicznych, ale pójdzie o krok dalej. W 2023 roku na dachach szkół i liceów – budynków oświaty – zainstalowane zostaną panele o łącznej mocy ponad 50 megawatów. Instalacja fotowoltaiczna zostanie zamontowana także na parkingu P+R Połczyńska.

Przeczytaj też: Warszawa zachęca do oszczędzania. Poznajcie Dojazdolator

Na tym nie koniec, bo miasto rozważa wybudowanie farmy fotowoltaicznej oraz elektrolizera, który produkowałby wodór przy użyciu „zielonego prądu”. Może być to sygnał, że i stolica dołączy do innych polskich miast, w których będą jeździć wodorowe autobusy.

Powstać ma też farma fotowoltaiczna na terenie składowiska odpadów Łubna. Pierwsze kroki w sprawie tej inwestycji również zaplanowano na 2023 rok.

Interesujący jest jeszcze jeden plan – budowa farmy wiatrowej Wieliszew (moc 12 MW). Na razie jednak są to bardzo ogólne założenia. W przyszłym roku stolica ma zacząć proces inwestycyjny, czyli m.in. wykonać raporty dotyczące projektu, uzyskać decyzje środowiskowe etc.

W założeniach projektu budżetu zapisano, że stolica przewiduje też zmodernizowanie węzłów ciepłowniczych. Wpłynie to na pewno na efektywność energetyczną budynków. Oprócz tego wdrożony ma zostać system zarządzania energią w budynkach miejskich.

„Planuje się wdrożenie jednego, zintegrowanego systemu do zarządzania energią i monitorowania jej zużycia. Celem wdrożenia systemu jest optymalizacja zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody” – czytam w założeniach projektu. Brakuje jednak szczegółów tego pomysłu, np. informacji, kto przygotowałby system i jak przebiegałoby wdrożenie.

Przeczytaj też: Więcej zielonych tras w Warszawie

Pisaliśmy niedawno, że Warszawa mocno odczuje rosnące ceny prądu. Warszawska Grupa Zakupowa, zrzeszająca ponad 850 instytucji i podmiotów, w 2023 roku wyda na prąd o 500 mln zł więcej niż wcześniej. Zmniejszenie poboru energii elektrycznej dzięki inwestycjom w odnawialne źródła pomogłoby tę kwotę choć trochę zrównoważyć w kolejnych latach. Więcej OZE to też czystsze powietrze i mniej emisji CO2.

W kwestiach klimatycznych Warszawa ma sporo lekcji do odrobienia, zresztą nie tylko ona. Więcej o kiepskich wynikach polskich metropolii w tekście Ranking czystych miast: wynik Warszawy rozczarowuje.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies