W ostatnich miesiącach to Ireneusz Zyska pozostawał najaktywniejszym przedstawicielem rządu zaangażowanym w sprawy technologii wodorowych
W wykazie prac Rady Ministrów pojawił się projekt, który zakłada likwidację stanowiska pełnomocnika rządu ds. gospodarki wodorowej. Zakończenie działalności pełnomocnika miałoby nastąpić jeszcze w trzecim kwartale 2022 r.
Przeczytaj też: Pierwsza na świecie w pełni wodorowa linia kolejowa już działa
Pełnomocnik ds. wodoru to stosunkowo nowe stanowisko, ponieważ powstało w drugiej połowie 2020 roku. Objął je wtedy Krzysztof Kubów, ówczesny i obecny szef gabinetu politycznego premiera. Jednak zagadką jest, do kiedy był pełnomocnikiem – o tym dodatkowym stanowisku nie ma nawet słowa w jego oficjalnym profilu zawodowym, który opublikowano w serwisie KPRM.
Wygląda więc na to, że pełnomocnika ds. wodoru nie było już od jakiegoś czasu i w ramach porządkowania rząd rezygnuje z utrzymywania tego stanowiska. Nie oznacza to oczywiście, że wodorowymi technologiami nikt z rządu nie będzie się zajmował. Najprawdopodobniej za czuwanie nad rozwojem wodoru w Polsce będzie odpowiedzialny Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. OZE (odnawialnych źródeł energii).
W marcu tego roku właśnie Zyska został przewodniczącym w nowopowstałej Radzie Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej, która ma monitorować i zarządzać działaniami związanymi z realizacją postanowień Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej. W planach jest też stworzenie pakietu legislacyjnego dla sektorów zainteresowanych wodorem, nazywanym "Konstytucją dla wodoru".
Przeczytaj też: Alians wodoru z energetyką jądrową, czyli Nuclear Hydrogen Initiative
Jak pisaliśmy, Polska jest jednym z liderów produkcji wodoru, jednak w porównaniu z innymi państwami Europy nie wykorzystuje go za wiele, choćby w komunikacji. W Koninie jeździ już wodorowy Solaris, a w Poznaniu do floty komunikacji miejskiej w 2023 roku dołączy kilkanaście autobusów wodorowych.
Jednocześnie powstają kolejne tzw. doliny wodorowe, czyli przemysłowe klastry, które zajmują się tym paliwem. W Sanoku zawiązała się natomiast samorządowa spółka wodorowa.