Nieuzasadniona, stronnicza i wyrachowana – taka jest zdaniem, Stuarta Kirka, polityka klimatyczna. Centrala banku najwidoczniej ma inny pogląd
Podczas konferencji zorganizowanej 19 maja br. przez „Financial Times” manager wysokiego szczebla banku HSBC, Stuart Kirk, zakwestionował konieczność prowadzenia polityki klimatycznej. Co istotne, przemawiał na konferencji FT Live Moral Money Summit Europe, podczas której oskarżył bankierów z banków centralnych i decydentów o wyolbrzymianie ryzyka finansowego związanego ze zmianami klimatycznym. „FT” podał, że Kirk został zawieszony w HSBC po swoim wystąpieniu. Jednak bank nie potwierdził tej informacji.
UPDATE: Quick follow up here, this @HSBC exec was suspended over his comments saying “who cares if Miami is 6 meters underwater in 100 years”— turns out lots of reasonable investors do actually care #climatechange #climaterisk https://t.co/dm3WygIh2i
— Franz Hochstrasser (@Franzish) May 23, 2022
Przeczytaj też: Czym jest depresja klimatyczna - Green Podcast
Kilkunastominutowa prezentacja pod tytułem „Dlaczego inwestorzy nie muszą się martwić o ryzyko klimatyczne” Stuarta Kirka zawierała m.in. odniesienia do tego, że nakręcanie spirali strachu wokół kwestii klimatycznych niczemu nie służy. Przekonywał, że ludzie są w stanie dopasować się do warunków, w których żyją. Kpił z tego, że Miami może znaleźć się za 100 lat pod wodą, porównując miasto z Amsterdamem, który już się pod nią znajduje i według menadżera z HSBC, jest to bardzo przyjemne miasto. Sugerował także, że warto, aby instytucje i banki zajęły się palącymi sprawami, takimi jak inflacja, a nie potencjalnymi problemami, które wynikną dopiero za 20 czy 30 lat.
Przeczytaj też: Pięć polskich miast na drodze do neutralności klimatycznej
Rzecznik prasowy HSBC nie odniósł się do wygłoszonego stanowiska przez londyńskiego bankowca. Udostępnił jedynie oświadczenie dyrektora generalnego HSBC Asset Management, Nicolasa Moreau, który nazwał zmiany klimatyczne „jednym z najpoważniejszych problemów, z jakimi boryka się nasza planeta”. Dodał także, że HSBC Asset Management zarządza powierzonymi przez klientów środkami w sposób „przynoszący długoterminowe pozytywne skutki środowiskowe i społeczne”. Jednak, jak podaje „Financial Times”, zarówno temat, jak i treść prezentacji zostały zatwierdzone wewnątrz firmy.
HSBC w 2021 roku wspierał wciąż projekty wydobywcze, od lat jest krytykowany przez organizacje ekologiczne. Bank w marcu br. poinformował, że w 2023 roku opublikuje ogólnobankowy Plan Transformacji Klimatycznej. Plan ten ma zawierać ambicje w zakresie zerowej emisji netto oraz opisywać, jakie zmiany zachodzą w całym banku. Będzie się łączył ze strategią klimatyczną HSBC oraz celami na lata 2030 i 2050.
Całe wystąpienie jest
Zdjęcie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:HSBC_UK,_Ropergate,_Pontefract_(21st_June_2020).jpg