Fundusz chce ułatwiać wymianę pieców i termomodernizację budynków. Na zmiany trzeba będzie poczekać kilka miesięcy
Aktualizacja programu „Czyste Powietrze” zakłada dopasowanie go w większym stopniu do zmieniających się warunków. Rosnące ceny paliw i zapowiedzi Brukseli dotyczące konieczności oszczędzania zasobów mają wpłynąć na kształt programu dofinansowania wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji prowadzonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Fundusz zapowiada zmiany na drugą połowę br., ale nie podaje jednak wielu szczegółów. Na razie wiemy, że pojawią się program dla budownictwa wielorodzinnego – „Ciepłe Mieszkanie” i kolejne sposoby wsparcia najmniej zamożnych.
Przeczytaj też: Częściej wybieramy rowery. Polska w czołówce badanych krajów
Program dla mieszkań ma funkcjonować podobnie jak program „Czyste Powietrze”. Jego wdrożenie będzie możliwe, po części, dzięki pilotażom prowadzonym w trzech województwach.
Początkowo uruchomienie programu „Ciepłe Mieszkanie” zapowiadano na pierwszą połowę br. Niestety, jak widać, tego terminu nie dotrzymano. Dopiero teraz NFOŚiGW informuje o dalszych pracach nad rozwiązaniem.
Program ma być skierowany zarówno do osób fizycznych, jak i wspólnot mieszkaniowych. – W myśl zasady, że najlepsze jest to ciepło, którego nie tracimy, robimy wszystko, aby program, poza wymianą źródła ciepła, stanowił motywację do zwiększenia efektywności energetycznej budynku i w konsekwencji zmniejszenia jego zapotrzebowania na ciepło – podkreślił wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Paweł Mirowski. O tym, jak ograniczać zużycie surowców, szeroko opisano w opublikowanym w tym roku opracowaniu IEA. Agencja przekonuje, że redukcja ciepła w mieszkaniu zaledwie o 1 stopień Celsjusza ma już duże znaczenie.
Przeczytaj też: Santander dołącza do programu wsparcia wymiany kopciuchów
Kolejną zmianą w programie ma być dodatkowe wsparcie dla osób najmniej zamożnych, które posiadają domy jednorodzinne. Pomoc ze strony NFOŚiGW zakłada nie tylko sfinansowanie wymiany np. kopciucha, ale także pomoc w realizacji inwestycji, która mają poprawić jakość powietrza i komfort życia. Fundusz nie precyzuje na razie, co ma składać się na taką pomoc.
W tej chwili z programu „Czyste Powietrze” można otrzymać wsparcie do 30 tys. na wymianę źródła ciepła i termomodernizację domu jednorodzinnego – jest to poziom podstawowy – jeśli roczny dochód właściciela nie przekracza 100 tys. zł. Na wyższe wsparcie mogą liczyć osoby o niższych dochodach. Maksymalna kwota dofinansowania może wynieść 69 tys. zł. (do 90 proc. inwestycji). Ze wsparcia mogą skorzystać wyłącznie osoby, posiadające nieruchomości z oddzielną księgą wieczystą.
Ostatnie zmiany w programie „Czyste powietrze” weszły w życie 25 stycznia br., dotyczyły m.in. zwiększenia kwoty wsparcia.
Zdjęcie: Vidar Nordli-Mathisen on Unsplash