Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Węgiel droższy o prawie dwie trzecie – czas na termomodernizację i fotowoltaikę

W porównaniu z poprzednią zimą ceny węgla, pelletu i drewna są o około 50 proc. wyższe. Jedyna szansa na tanie ciepło w domach to solidne docieplenie i OZE

Polski Alarm Smogowy (PAS) zlecił CEM Instytutu Badań Rynku i Opinii Publicznej sprawdzenie cen węgla, pelletu i drewna kawałkowego. W 32 składach na terenie całego kraju (w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku) odnotowano znaczne wzrosty cen surowców. Węgiel zdrożał średnio o 60 proc., podobnie pellet. Drewno kawałkowe kosztuje o ok. 40 proc. więcej.

Zmiany cen wpłyną bezpośrednio na koszty ogrzewania budynków, w których wciąż wykorzystuje się tradycyjne paliwa. W związku z tym PAS apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe wdrożenie mechanizmów wsparcia, które umożliwią docieplenie budynków.

Organizacja przypomniała też, że potrzebne jest przywrócenie korzystnego systemu rozliczeń fotowoltaiki. Ta niestety znalazła się w ostatnich miesiącach na cenzurowanym. Po zmianach przepisów dla części osób stanie się mniej opłacalna.

Przeczytaj też: Okrojony budżet programu Mój Prąd i znacznie mniejsze kwoty dofinansowania. Tak rząd zniechęca do OZE

Z jakimi stawkami muszą liczyć się posiadacze kotłów na węgiel, pellet i drewno? PAS wylicza: tona węgla wysokiej klasy to średnio koszt ok. 1400 zł, podobnie kształtują się ceny pelletu. Dodatkowo zaczyna występować problem z dostępnością tego paliwa. Jest to spowodowane rosnącą popularnością kotłów na pellet drzewny, na które można było w ostatnich latach uzyskać dofinansowanie.

Wysokie ceny węgla czy drewna na opał nie byłyby tak dotkliwe dla posiadaczy domów, gdyby budynki były odpowiednio zaizolowane. Jak się okazuje, ponad jedna trzecia domów jednorodzinnych w Polsce nie ma żadnego ocieplenia ścian zewnętrznych. Nawet 40 proc. budynków jednorodzinnych ma w niewystarczającym stopniu ocieplone stropy.

Przeczytaj też: Zmiany w systemie upustów dla prosumentów odbiją się na popularności fotowoltaiki

Kompleksowe ocieplenie nieruchomości poskutkowałoby nie tylko zmniejszeniem rachunków za ogrzewanie, ale i realnie wpłynęłoby na poprawę jakości powietrza. Spalano by znacznie mniej paliw. Jak podkreśla Andrzej Guła, lider PAS, komentując wyniki badania cen paliw, najekologiczniejszym paliwem jest to, które nie zostało spalone.

Aby szybko osiągnąć pozytywne zmiany w efektywności energetycznej budynków, czyli sprawić, że staną się one oszczędne, potrzebne są fundusze. PAS sugeruje, że mogłyby pochodzić z Funduszu Termomodernizacji i Remontów w przypadku budynków wielorodzinnych. Potrzebne będzie też wsparcie dla rodzin chcących inwestować w docieplanie swoich domów, ale także dla tych, które przy stawianiu nowych budynków od razu wybierają ekologiczne, więc droższe rozwiązania. Całość powinno dopełnić przywrócenie wcześniejszych mechanizmów wsparcia dla prosumentów.

Zdjęcie: Daniela Paola Alchapar on Unsplash

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies