Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Solorz zagra w zielone. Biznesmen chce inwestować w OZE, choć na razie to tylko plany

Właściciel Polsatu zapowiada program „Czysta Polska” i zakłada stowarzyszenie

Zygmunt Solorz-Żak w ostatnich dniach zaskoczył rynek ogłaszając na warszawskiej giełdzie wezwanie na akcje Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Podjęty przez znanego inwestora krok jasno sugeruje, że chce on zdjąć ZE PAK z giełdy. Nie podano jednak, w jakim celu. PAK to kompleks energetyczny bazujący na wysokoemisyjnym węglu brunatnym. Era tego paliwa właściwie się kończy – wyczerpują się jego złoża, jak i ze względu na to, że paliwa kopalne są coraz mniej opłacalne biznesowo na tle energii z odnawialnych źródeł.

Wygląda na to, że Zygmunt Solorz postanowił przestawić cały swój biznes na czyste technologie. Już wcześniej ZE PAK wraz z władzami wschodniej Wielkopolski zaczął zabiegać o unijne pieniądze dla regionu i niezbędną transformację energetyczną. Chodzi o program „Just Transition”, który wspiera lokalne władze w przemianach, z jakimi wiąże się przechodzenie od węgla do czystszych alternatyw.

Przeczytaj też: Rewolucja. ArcelorMittal postawi na słońce

Obecnie zaś inwestor zapowiada też dużo szersze działania z obszaru eko. – Stworzyłem największą polską grupę medialno-telekomunikacyjną, która dzisiaj należy do grona czempionów polskiej gospodarki. Zbudowałem telewizję, platformę satelitarną, inwestowałem w telekomunikację, energetykę czy nieruchomości. Osiągnąłem już bardzo wiele i teraz chcę zrobić coś nowego dla społeczeństwa – tak jak np. w przypadku Fundacji Polsat, która działa już od ponad 20 lat. Zawsze chciałem tworzyć i dawać ludziom to, czego potrzebują. A dzisiaj wszyscy potrzebujemy czystego powietrza – mówi Zygmunt Solorz i zaprasza do udziału w swoim programie „Czysta Polska”.

Zaprasza do niego obywateli, w tym organizacje ekologiczne, które już dziś skutecznie działają często na zasadzie non-profit, ekspertów, ludzi nauki, uczniów, studentów, przedstawicieli biznesu, wszystkich środowisk mających wpływ na rzeczywistość społeczno-gospodarczą kraju i każdego, któremu czyste powietrze leży na sercu.

Przeczytaj też: KGHM się zazieleni

Stowarzyszenie, które właśnie powstaje, ma z jednej strony uświadamiać Polaków, w jakim środowisku żyją, a z drugiej inspirować do dyskusji i działania. Z jednej strony powstanie forum debaty o różnych inicjatywach proekologicznych, a z drugiej instrument ich wsparcia.

– Już poprosiłem firmy, w których jestem zaangażowany, aby każda z nich przyjrzała się, co moglibyśmy zrobić – mówi Zygmunt Solorz. ZE PAK SA rozpoczął proces zmniejszenia udziału węgla w produkcji energii oraz rozwoju projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE).

– Transformacja ZE PAK od wytwarzania energii węglowej do zielonej zajmie pewien czas, ale jest to proces nieodwracalny. Chcemy być liderem zmian i pokazać, że można skutecznie wytwarzać energię neutralną dla środowiska naturalnego. Transformacja musi jednak być prowadzona tak, aby produkcja z nowych źródeł zbilansowała docelowo obecną bazującą na węglu – ocenia Henryk Sobierajski, p.o. prezesa ZE PAK.

Przeczytaj też: Co możesz zrobić dla klimatu? Jedz mniej mięsa

– Już dzisiaj mamy jeden kocioł 50 MW na biomasę, mamy zatwierdzoną inwestycję w drugi biomasowy, przygotowujemy się do projektu budowy farmy fotowoltaicznej. Jesteśmy również sygnatariuszem porozumienia na rzecz sprawiedliwej transformacji Wielkopolski Wschodniej i w ramach tego programu pracujemy między innymi nad projektem zeroemisyjnego transportu miejskiego w Koninie oraz magazynów energii – dodaje Henryk Sobierajski.

Telewizja Polsat ma z kolei informować o działaniach związanych z tematami proekologicznymi.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies