Branża tekstylna w Unii Europejskiej jest na piątej pozycji pod względem emisji CO2. Zużywa miliony ton wody, produkuje góry odpadów, często świadomie posuwa się do tego, by pokazać się z zielonej strony – choć robi w gruncie rzeczy dla środowiska niewiele.
Areta Szpura poznała branżę odzieżową od podszewki, pracując jako stylistka, projektując ubrania i będąc częścią odzieżowego świata. Ubrania współtworzonej przez nią marki Local Heros nosiły największe gwiazdy: Rihanna, Miley Cyrus, Ellie Goulding, Kylie Jenner i Justin Bieber. Agacie Rzędowskiej w Green Podcast mówi o tym co ją odmieniło, na co daje się czasem nabierać i podsuwa dobre pomysły na to jak uratować świat, nawet dochodząc do celu małymi krokami.
– Chciałabym żeby to wybrzmiało. Co roku produkujemy miliard sztuk odzieży. Miliard sztuk – mówi Areta Szpura, autorka książki "Jak uratować świat", ekspertka w obszarze ekologii i zrównoważonej produkcji odzieży. Czy jest szansa, że się opamiętamy? Co dzieje się z tą odzieżą? Czy stać nas na tanią i szybką modę?
Więcej na temat zielonych rewolucji w modzie dowiesz się z tych artykułów:
Czy zrównoważona moda to ściema? Branża wciąż produkuje "eko" ubrania z ropy naftowej
Koniec z cierpieniem królików. Armani rezygnuje z angory
W warszawskiej Arkadii kupisz ubrania z drugiej ręki
Greta Thunberg w skandynawskim Vogue mówi o greenwashingu w branży mody