Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Panele pokryte śniegiem? Na horyzoncie jest technologia, która ten problem rozwiąże

Rozwiązanie opracowane przez Amerykanów może przełamać jedną z ostatnich barier, które hamują rozwój instalacji fotowoltaicznych w krajach północy

Zima jest czasem, kiedy instalacje fotowoltaiczne produkują znacząco mniej energii niż w okresie od kwietnia do września. To głównie kwestia nasłonecznienia, którego w tym okresie jest dużo mniej. Jednocześnie w ostatnich dniach w naszym kraju pojawiy się solidne opady śniegu. Oczywiście panele można odśnieżyć, albo poczekać, aż to co na nie opadło, stopnieje. Jednak jest to dodatkowa niedogodność, którą w przyszłości można będzie wyeliminować dzięki nowej technologii.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Michigan opracował niedrogą, przezroczystą powłokę, którą można pokrywać panele słoneczne, by nie osiadał na nich śnieg. Membranę można nakładać za pomocą rozpryskiwacza lub pędzla. W jej skład wchodzą silikony i tworzywa sztuczne, a opcjonalnie również oleje roślinne. W trakcie prac nad powłoką uzyskano ponad 85 proc. poprawę skuteczności działania w porównaniu z pierwszymi próbami.

Przeczytaj też: Boom na fotowoltaikę w Polsce właśnie się skończył?

Warstwa antyśniegowa utrzymuje się na powierzchni paneli nawet przez rok. Powłokę można nakładać, kiedy jest zimno. Jeśli rozwiązanie zostanie skomercjalizowane, może zostać przełamana ostatnia bariera rozwoju fotowoltaiki na obszarach, na których występują intensywne opady śniegu. Pokrywa śnieżna dotychczas redukowała sprawność instalowanych urządzeń nawet o 90 proc.

Przeczytaj też: Szyby, które generują prąd są produkowane w Rzeszowie

Badania prowadzono we współpracy z Sandia National Laboratories i Uniwersytetem Alaski. Testy rozwiązania przeprowadzano na farmie fotowoltaicznej w Fairbanks na Alasce, monitorując działanie zabezpieczonych ochronną powłoką paneli. Wyniki badania są obiecujące. Pokrywa śnieżna na pokrytych powłoką panelach utrzymuje się znacznie krócej. Urządzenia pokryte filmem ochronnym były zaśnieżone przez mniej niż jedną trzecią okresu badania. Dla porównania, te niezapezpieczone były zaśnieżone przez niemal dwie trzecie czasu. Zespół pracujący pod kierownictwem Anisha Tuteja, profesora inżynierii materiałowej na Uniwersytecie Michigan, chce teraz zwiększyć żywotność powłoki, by utrzymywała się na powierzchni paneli do pięciu lat po nałożeniu.

Zdjęcie: Visit Greenland on Unsplash

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies