Ignitis Group zdobyła już doświadczenie w innych krajach. Jak chce zwiększyć swój udział w polskim rynku OZE?
Ignitis Polska, będąca częścią Ignitis Group, ma ambitne plany wobec polskiego rynku odnawialnych źródeł energii (OZE). Do 2025 roku chce sprzedać klientom biznesowym panele fotowoltaiczne o mocy 300 MW. Ignitis jako grupa jest już w polsce aktywny: w maju br. społka oddała do użytku farmę wiatrową Pomerania – to 29 turbin wiatrowych, które rocznie mogą dostarczyć energię do nawet 160 tys. gospodarstw domowych.
Przeczytaj też: Powstaje fundusz inwestycyjny dla OZE
Ignitis Polska działa w kraju od 2017 roku, przede wszystkim w segmencie hurtowej sprzedaży elektryczności. Od 2019 roku oferuje zieloną energię także klientom indywidualnym. Teraz dokłada do swojego portfolio sprzedaż i serwis instalacji fotowoltaicznych. Taka decyzja nie powinna dziwić. Polska jest szybko rosnącym rynkiem OZE, przede wszystkim farm słonecznych. Firmy w obawie przed lawinowo rosnącymi kosztami zakupu energii chętnie inwestują w fotowoltaikę. Dla części z nich rośnie znaczenie tego, z jakiego źródła pochodzi energia. Wymagają tego kontrahenci realizujący cele redukcji CO2 na wszystkich etapach łańcucha dostaw.
Przeczytaj też: Wyciek ropy w litewskim terminalu Orlenu unieszkodliwiony
Ignitis swoją ofertę kieruje do małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Firmy mogą kupić instalacje fotowoltaiczne albo je wynająć. Spółka zapewnia, że w razie potrzeby odbierze nadmiar produkowanej zielonej energii lub zapewni jej dodatkowe dostawy, gdyby u danego podmiotu zapotrzebowanie na nią wzrosło. Ignitis liczy na to, że polscy przedsiębiorcy zainteresują się umowami PPA (w ramach których zlecają produkcję i dostawę zielonej energii zewnętrznemu podmiotowi w ramach długoterminowych kontraktów).
Ignitis Group jest notowana na giełdach w Wilnie i Londynie. 73 proc. udziałów należy w niej do państwa litewskiego. Na rodzimym rynku Ignitis napędza rozwój infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych, rozwija ofertę fotowoltaiki i oferuje usługi wirtualnych elektrowni. Inwestuje też w startupy energetyczne w Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Izraelu i Francji.
Zdjęcie: Andreas Gücklhorn on Unsplash