Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Zielona energia także dla rolników. Rusza program Agroenergia

Nawet 100 proc. kosztów kwalifikowanych i bonus za magazyn energii, tak fundusz chce zachęcić rolników do zielonej energii

Od 1 października br. można składać wnioski w programie Agroenergia uruchomionym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Pierwsza część wdrażana jest przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska. Z programu można uzyskać pieniądze na mikroinstalacje fotowoltaiczne i wiatrowe, pompy ciepła o mocy powyżej 10 kW (nie większej niż 50 kW), czy instalacje hybrydowe z magazynami energii, dzięki którym możliwa będzie większa konsumpcja energii wytwarzanej lokalnie.

Druga część programu, którą realizować już będzie sam NFOŚiGW, dotyczy biogazowni rolniczych i instalacji do produkcji biogazu rolniczego o mocy do 500 kW, elektrowni wodnych o mocy do 500 kW oraz magazynów energii uzupełniających te instalacje.

Przeczytaj też: Rolnicy policzą emisje CO2 na specjalnym kalkulatorze

O jakich kwotach mowa? Dotacja w pierwszej części programu może wynieść 13 proc. lub 20 proc. (maksymalnie 25 tys. zł) kosztów kwalifikowanych plus bonus w wysokości 10 tys. zł, jeśli instalacja ma magazyn energii. W drugiej części programu dofinansowanie w formie pożyczki może sięgnąć do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, zaś dotacja do 50 proc. kosztów kwalifikowanych (do 2,5 mln zł). W tej części programu także uwzględniono specjalne warunki dla gospodarstw decydujących się na instalację magazynów energii. Dodatkowy warunek w obu częściach programu to instalowanie nowych urządzeń, wyprodukowanych w ciągu 24 miesięcy przed montażem. Rolnik objęty wsparciem zobowiązuje się do używania instalacji przez co najmniej 3 lata od dnia zakończenia naboru. Trwa on do 20 grudnia br. lub do wyczerpania środków.

Przeczytaj też: Bank oferuje specjalne warunki na fotowoltaikę stawianą przez rolników

O dotacje lub niskooprocentowane pożyczki mogą ubiegać się osoby fizyczne, właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych, którzy posiadają lub użytkują tereny rolne już od 1 ha. Maksymalna wielkość użytków rolnych uwzględnionych w programie to 300 ha. Dodatkowym warunkiem, który trzeba spełnić, jest potwierdzenie przynajmniej rocznej działalności rolniczej lub gospodarczej w zakresie usług rolniczych. Podobne kryteria muszą spełnić osoby prawne. Przedsięwzięcia zgłaszane do dofinansowania nie mogą być rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku.

Zdjęcie: Randy Fath on Unsplash

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies