Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Była ambasador USA nakręci atom Solorza? Georgette Mosbacher wraca z misją do Polski

Amerykańska firma IP3 będzie głównym doradcą ZE PAK przy rozwoju małych elektrowni jądrowych

Dwaj polscy miliarderzy, Michał Sołowow i Zygmunt Solorz ogłosili w ostatnich dniach swój plan ściągnięcia do Polski małych reaktorów jądrowych. Pierwsza taka elektrownia miałaby powstać w kompleksie Pątnów do 2030 roku. Jak jednocześnie informuje Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, głównym doradcą spółki w obszarze atomu zostanie amerykańska firma IP3.

Przeczytaj też: KGHM opracowuje ważną strategię zmian w obszarze klimatu

– Współpraca będzie m.in. polegała na wypracowaniu i uzyskaniu zgód odpowiednich władz i urzędów, w tym amerykańskich i polskich, a także innych międzynarodowych, które mogą być niezbędne dla realizacji projektu. Może obejmować również pozyskanie akceptacji ze strony organów nadzorczych i regulacyjnych w poszczególnych krajach, które będą dostawcami technologii – czytam w komunikacie. Strony mają wspólnie opracować plan wdrożenia małych reaktorów jądrowych, finansowania projektu, a następnie zamówić konkretne rozwiązania.

Przy projekcie doradzać będzie Georgette Mosbacher, była ambasador USA w Polsce, która dołącza do zarządu IP3. To amerykańska firma, która od 2016 roku zajmuje się planowaniem, rozwojem, finansowaniem i eksploatacją nowych projektów w dziedzinie energetyki jądrowej.

Wspólny projekt Zygmunta Solorza i Michała Sołowowa to prawdopodobnie najpoważniejsze dotychczas przedsięwzięcie związane z małymi reaktorami jądrowymi (SMR) w Polsce. Atutem tego projektu jest lokalizacja ZE PAK: zespół wyłączanych stopniowo elektrowni na węgiel brunatny ma dostęp do infrastruktury do przesyłu prądu. ZE PAK zakłada inwestycję w 4 do 6 reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy.

Przeczytaj też: Orlen zainteresowany małym atomem

Trzeba pamiętać, że obecnie małe reaktory jądrowe nie są wykorzystywane nigdzie na świecie. Technologia jest dopiero na etapie projektowania i ubiegania się o pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Osiągnięciami w jej rozwoju pochwaliły się ostatnio Chiny. Tamtejszy China National Nuclear Corporation (CNNC) zadeklarował, że buduje pierwszą siłownię tego typu (szczegóły znajdziesz tutaj).

Synthos Michała Sołowowa posiada list intencyjny w sprawie współpracy z amerykańskim GE Hitachi. Technologię rozwijaną przez koncern, GEH BWRX-300, bądź inne rozwiązania ze Stanów Zjednoczonych wskazano też jako preferowaną dla ZE PAK.

Foto: Georgette Mosbacher, Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce/Twitter

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: ATOM, USA, SOLORZ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies