Jest jaśniej, a będzie dodatkowo taniej. ZDM w Warszawie zakończył modernizację oświetlenia tuneli Trasy Łazienkowskiej. Szacuje, że oszczędzi ponad 90 proc. na rachunkach za energię
Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) w Warszawie poinformował niedawno o zakończeniu wymiany lamp w tunelach uczęszczanej warszawskiej arterii, Trasy Łazienkowskiej. Dzięki modernizacji oświetlenia kierowcy będą mieć widniej, a rachunki za energię wcale nie wzrosną, a wręcz przeciwnie. Dotychczas przeprawy przy pl. Na Rozdrożu, pod ul. Marszałkowską, pod rondem Jazdy Polskiej i przy siedzibie GUS oświetlało 704 lamp sodowych o łącznej mocy 258,1 kW. Rocznie zużywały ok. 2260 MWh prądu. Po modernizacji opraw jest mniej – 207. Wszystkie lampy LED, których łączna moc wynosi 11 kW, w ciągu roku powinny zużyć mniej niż 100 MWh energii.
Przeczytaj też: Bytom modernizuje oświetlenie, rachunki o 70 proc. w dół
ZDM szacuje, że bez modernizacji rachunek za energię do samego oświetlenia tuneli na koniec roku wyniósłby ponad 1,2 mln zł. Po modernizacji opłaty spadną do nieco ponad 50 tys. zł rocznie. Aby oświetlać ulice, ZDM potrzebuje w tej chwili ok. 54 GWh prądu na rok. Z tego tunele „pożerały” ok. 4 proc. czyli 2,26 GWh. Oświetlenie w tunelach działa 24 godziny na dobę.
Przeczytaj też: Wertykalne farmy w centrum miasta to szansa dla nowoczesnego rolnictwa
Modernizacja oświetlenia Trasy Łazienkowskiej to kontynuacja programu zapoczątkowanego w 2018 r. Od tego czasu zmodernizowano oświetlenie tuneli m.in. pod ul. Marszałkowską (na wysokości ul. Złotej) i Wisłostradą (ul. Krasińskiego), pod Rondem Zesłańców Syberyjskich, a także w ciągu Trasy W-Z, alei Prymasa Tysiąclecia oraz ulic Dźwigowej, Pułkowej i Gwiaździstej czy pod ul. Puławską na wysokości ul. Rzymowskiego. W 2021 r. roku w Warszawie rozbłysną 2314 nowe lampy – na wszystkich masztach, na których nie wiszą jeszcze LED-y. Do końca 2022 roku ZDM wymieni blisko 40 tys. opraw na głównych warszawskich ulicach oraz zamontuje ponad 4 tys. lamp ulicznych na obszarach zabytkowych.
Zdjęcia: ZDM