Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Katowice będą zwalniać z podatku od nieruchomości. Warunek? Zieleń na budynkach

Zwolnienie z podatku ma obowiązywać przez rok. Możliwe będzie jego przedłużenie, o ile zieleń zostanie utrzymana w kolejnych latach

Katowice, które kilka lat temu gościły Szczyt klimatyczny ONZ, a jednocześnie chcą być postrzegane m.in. jako miasto ogrodów, wychodzą z kolejną „zieloną” inicjatywą. Urzędnicy przygotowali projekt uchwały zwalniającej z podatku od nieruchomości mieszkańców, którzy utworzą ogród wertykalny (czyli rosnący pionowo), zielony dach lub fasadę budynku.

Przeczytaj też: Wraca sprawa prywatyzacji lasów

Komisja Klimatu Rady Miasta Katowice wystąpiła z inicjatywą doceniania budynków (i ich mieszkańców), dzięki którym w mieście przybywa zieleni. Do tego wniosku przychylił się prezydent Marcin Krupa, a po analizie pomysłu przez wydziały merytoryczne urzędu miasta przygotowano projekt odpowiedniej uchwały. Zakłada ona m.in., że zwolnienie z podatku będzie obowiązywało przez rok, ale będzie możliwe przedłużenie pod warunkiem utrzymania zieleni w kolejnych latach.

Miasto wyjaśnia, że kryterium uzyskania zwolnienia jest założenie zielonego dachu na całej jego powierzchni lub ogrodu wertykalnego na co najmniej połowie ściany. Z kolei zielona fasada powinna być na całej ścianie budynku, a rośliny ją tworzące muszą być ukorzenione w ziemi. Zwolnieniem w całości objęte będą powierzchnie użytkowe lokali mieszkalnych w budynkach do sześciu kondygnacji. W budynkach powyżej sześciu kondygnacji mieszkańcy mogą liczyć na zwolnione z połowy podatku.

Przeczytaj też: Ruszyła budowa pierwszej modułowej elektrowni jądrowej

Jakie efekty może przynieść rozwój roślinnych przestrzeni? Przede wszystkim czystsze powietrze oraz obniżenie temperatury otoczenia. Z serwisu green-news.pl dowiesz się, że nawet pojedyncze drzewa mogą pozytywnie wpływać na temperaturę i chociaż trochę niwelować tzw. miejskie wyspy ciepła. Zielone obszary stanowią też przestrzeń dla ptaków i owadów, a podczas opadów obniżają ryzyko wystąpienia podtopień. To ważne, bo Europie coraz bardziej będą zagrażać kataklizmy, które ostatnio nawiedziły Niemcy.

KATEGORIA
FINANSE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies