Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Coraz bliżej do farm wiatrowych Orlenu na morzu. Koncern ma już krótką listę partnerów

Zdaniem wiceprezesa koncernu przygotowania do budowy farm wiatrowych na Bałtyku idą zgodnie z harmonogramem

Orlen ma już krótką listę partnerów, z którymi może współpracować przy budowie farm wiatrowych na morzu. Ostateczna decyzja, z kim PKN będzie dalej rozwijać projekt, zapadnie jeszcze w tym roku – wynika z wypowiedzi wiceprezesa Orlenu Wiesława Protasewicza.

Przeczytajcie też: Nie stać nas na to, by nie mieć morskich farm wiatrowych

O postępach prac mówił podczas publikacji wyników koncernu za II kw. 2019 r. Przygotowania do inwestycji przebiegają zgodnie z harmonogramem. Podpisanie finalnej umowy ze strategicznym partnerem jest przewidywane na II kw. 2020 r. Budowa farm mogłaby ruszyć w końcówce 2022 lub na początku 2023 roku. Przyjmuje się, że potrwa trzy do czterech lat. W takim scenariuszu pierwsza energia mogłaby popłynąć z morskich wiatraków Orlenu najwcześniej w 2026 roku.

PKN Orlen wybrał podobną strategię jak wszystkie polskie spółki szykujące się do budowy farm wiatrowych na morzu (offshore). Ze względu na to, że w kraju nie ma jeszcze doświadczenia w dziedzinie rozwoju tej technologii, poszukiwani są zagraniczni partnerzy z międzynarodowym know how. W przypadku Orlenu przyjmuje się, że podmiot ten obejmie 49 proc. udziału w projekcie.

Przeczytajcie też: Niemożliwe? A jednak. Tauron też sięgnie po bałtycki wiatr

Orlen ma na Bałtyku koncesję, w ramach której może wybudować morską farmę wiatrową o mocy do 1200 MW – to więcej niż jakikolwiek blok węglowy w polskich elektrowniach. Koncern szuka nowych ścieżek rozwoju i jedną z nich może być właśnie rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE). W kwietniu koncern informował, że Baltic Power – spółka zależna, rozpoczęła badania warunków środowiskowych i wietrzności na obszarze posiadanej koncesji.

Najbardziej zaawansowany polski projekt offshore prowadzi Polenergia, która zaprosiła do współpracy norweski Equinor. Wspólnie chcą zbudować farmy o mocy 1200 MW. Partnera strategicznego wybiera również największa polska firma energetyczna - PGE, która w planie ma budowę wiatraków o mocy 2545 MW. Łączna moc projektów, które uzyskały decyzje lokalizacyjne na polskich wodach terytorialnych, to 10000 MW.

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies